Dağlıca baskınını herkes biliyormuş

Dağlıca baskınını herkes biliyormuş.23375
  • Giriş : 25.06.2008 / 16:04:00
  • Güncelleme : 25.06.2008 / 16:12:17

Dağlıca saldırısına ait kan donduran bilgiler ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

On üç askerin şehit olmasına, rehin düşen sekiz erin de "hain" ilan edilmesine neden olan Dağlıca baskınının yapılacağı bilgisinin, baskından dokuz gün önce "ivedi" kaydıyla Hakkari Dağ Komando Tugayı'nda başlayarak Genelkurmay Başkanlığı'na kadar tüm sorumlu ve yetkili birimlere ulaştırıldığı ortaya çıktı.

Taraf'ın ortaya çıkardığı belgelere göre 12 Ekim 2007 tarihli, "ivedi" kaydıyla Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı istihbarat raporuyla baskının nerden yapılacağı, başta Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı, Jandarma Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı 2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ve Dağlıca Tabur Komutanlığı'nın bağlı bulunduğu Hakkari Dağ Komando Tugayı'na kadar her komuta kademesine bildirildi.

Baskını bilmeyen kalmamış

3590-2292-07/İDAM (63939) numarasıyla saat 18:36 faks mesajıyla ulaştırılan "Haber Talimatı" ibareli raporda, Dağlıca Taburu'na yapılacak saldırı birebir şu ifadelerle yer aldı:

“Hakkari-Yüksekova İkiyaka bölgesinde faaliyet gösteren Zindan sorumluluğundaki T.Ö (Terörist Örgüt) grubunun işbirlikçileri aracılığıyla, Dağlıca (20-37) 3. Motorize Tabur Komutanlığı’nın faaliyetleri hakkında bilgi almaya çalıştığı, önümüzdeki günlerde Dağlıca Bölgesi’nde bulunan Keri Tepe (19-35) üs bölgesiyle Geper (22-35) olarak adlandırılan bölgede icra edilecek faaliyet esnasında askeri birliklere yönelik eylem yapmayı planladıkları…”

Jandarma da raporlaştırdı

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı tarafından 12 Ekim’de gönderilen bu istihbarat raporundan iki gün sonra ise Jandarma Genel Komutanlığı da bir “İç İstihbarat Raporu” düzenleyerek ilgili birimlere gönderdi.

14 Ekim tarihli bu raporda da “Hakkari Yüksekova bölgesinde faaliyet gösteren terörist grupların Dağlıca’da operasyona çıkan güvenlik güçlerine yönelik eylem yapmayı planladığı” bilgisi ayrıca kayıtlara geçirildi.

Eylemcilerin isimleri de var

Baskına ilişkin bütün bu bilgilerin yanı sıra her iki raporda ayrıca Şırnak, Siirt, Van bölgelerinde de eylemler beklendiği uyarısı yapılarak PKK’lıların baskın düzenleyeceği karakollar hatta eylemlerde yer alacak örgüt üyelerinin kimlikleri bile ayrıntılı olarak bildirildi.

TARAF

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious