Dağlıca davasına bugün devam edilecek

  • Giriş : 02.02.2008 / 00:30:00

Tutuklanan 8 asker dün yargı önüne çıkarken, duruşmadan ''gizlilik'' kararı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terör örgütü PKK'nın Hakkari Dağlıca'daki askeri birliğe saldırısı sırasında irtibat kesilen ve birliklerine dahil olduktan sonra tutuklanan 8 asker dün yargı önüne çıkarken, duruşmadan ''gizlilik'' kararı çıktı. Mahkeme bugün devam edecek.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından tutuklanan 8 askerin yargılandığı davanın duruşmasında mahkeme heyeti yayın yasağına uygun olarak, sanık ve tanık ifadeleri ile dava içeriğinin yayınlanmaması koşuluyla basın mensuplarının duruşmayı izlemesine izin verdi.

Van Askeri Mahkemesi'nde dün saat 09.50'de başlayan duruşmada, sanık askerler Uzman Çavuş Halis Çağan, erler Ramazan Yüce, İlhami Demir,İrfan Beyaz, Özhan Şabanoğlu, Fatih Atakul, Fuat Başoda ve Mehmet Şenkul hazır bulundu.

Duruşmaya, 5 sanık avukatı ile sanık yakınları katıldı. Mahkeme heyeti yayın yasağına uygun olarak, sanık ve tanık ifadeleri ile dava içeriğinin yayınlanmaması koşuluyla basın mensuplarının duruşmayı izlemesine izin verdi. Van Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasının saat 14.00'te başlayan öğleden sonraki bölümünde, askerlerin ifadeleri dinlendi. Mahkeme salonuna ilk olarak alınan sanık er Ramazan Yüce'nin ifadesinin alınması yaklaşık 1 saat sürdü.

Daha sonra sırasıyla uzman çavuş Halis Çağan, Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Özhan Şabanoğlu, Fatih Atakul ve Mehmet Şenkul dinlendi. Sanıkların ifadelerinin alınması saat 20.15'te sona erdi.

Mahkeme heyeti, tanıkların dinlenmesi ve sanık avukatlarının savunmaları için duruşmayı bugüne erteledi.

Sanıklardan er Ramazan Yüce, "Suç ve suçluyu alenen övme, büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçuna yardım etmek, yurtdışına firar, zincirleme olarak basın ve yayın yolu ile bölücü terör örgütünün propagandasını yapmak, basın ve yayın yolu ile halkı askerlik hizmetinde soğutacak beyanlarda, telkinlerde bulunmak, propaganda yapmak" suçlarından yargılanıyor.

Sanıklardan uzman çavuş Halis Çağan, "Memuriyet görevlerinin gereklerini yerine getirmemek, büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar, zincirleme olarak basın ve yayın yolu ile bölücü terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından, diğer 6 er ise "Büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar" suçundan hakim karşısına çıkıyor. Hala askeri cezaevinde bulunan 8 asker, askeri savcılığın hazırladığı iddianame kapsamındaki suçlardan yargılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious