Dağlıca davasının ikinci duruşması başladı

Dağlıca davasının ikinci duruşması başladı.9759
  • Giriş : 25.04.2008 / 12:33:00

Yüksekova'da 12 askerin şehit olduğu Dağlıca Piyade Taburu saldırısında PKK’lı teröristlerin kaçırarak bir süre ellerinde tuttuktan sonra DTP milletvekillerine teslim ettiği 8 asker ile ilgili görülen davanın ikinci duruşması bugün yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Duruşmaya, sadece kaçırılan askerlerden er Ramzan Yüce geldi. Avukatı Dinçer Aslan, Yüce’nin çatışmaya girdiği gece giydiği ve şarapnel parçalarııyla yırtılan kazağı da mahkemede delil olarak sunmak üzere duruşmaya getirdi.

Yüksekova İlçesi’ndeki Dağlıca Piyade Taburu’na bağlı destek birliğine 21 Ekim 2007’de teröristlerin saldırısı sonucu çıkan çatışmada 12 asker şehit olurken, 13 asker yaralandı, 8 asker de kaçırıldı. PKK’lı teröristlerin kaçırdığı, bir süre Kuzey Irak’taki örgüt kamplarında tuttuğu ve DTP milletvekilleri aracılığıyla teslim ettiği 8 asker ile ilgili görülen davanın duruşmasına bugün devam edildi. Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutalığı Askeri Mahkemesi’ndeki ikinci duruşma saat 10.20’de başladı.

PKK’lı teröristlerin kaçırdığı uzman çavuş Halis Çağan, çavuş Mehmet Şenkul, erler Ramazan Yüce, Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Özhan Şabanoğlu ve Fatih Atakul, Türkiye’ye getirildikten sonra haklarında, ‘Büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar, suç ve suçluyu alenen övme, yurtdışına firar, zincirleme olarak basın ve yayın yoluyla bölücü terör örgütünün propagandasını yapmak, basın ve yayın yoluyla halkı askerlik hizmetlerinden soğutacak beyanlarda, telkinlerde bulunmak’ suçlarından dava açılmıştı. Ömür boyu hapis cezası ile yargılanan Er Ramazan Yüce ile 5 yıla kadar hapis cezası istenen 7 asker, 2 Şubat’ta Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutalığı Askeri Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tahliye edilmişti.

Bugün ikincisi yapılan duruşmaya sadece Er Ramazan Yüce geldi. Avukatı Dincer Aslan yanında Yüce’nin çatışmaya girdiği gece giydiği kazağı da delil olarak sunmak üzere getirdi. Avukat Aslan, kazağı mahkemeye delil olarak sunacaklarını belirterek, “Çatışma gecesi şarapnel parçalarından yırtılan kazağı mahkemeye delil olarak sunacağız. Yüce’nin çatışmaya katıldığını ispat edeceğiz” dedi.

PKK’lı teröristlerin kaçırdığı uzman çavuş Halis Çağan, çavuş Mehmet Şenkul, erler Ramazan Yüce, Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Özhan Şabanoğlu ve Fatih Atakul, 4 Kasım 2007 tarihinde DTP milletvekilleri ve Kuzey Irak’taki Kürt yönetimin temsilcilerine teslim edildikten sonra Türkiye’ye getirildi.

Diyarbakır’dan sonra Van’a getirilen askerler 10 Kasım tarihinde mahkemeye çıkarıldı. Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan 8 asker, ‘suçun vasıf ve mahiyetinin askeri disiplini aşırı derecede sarsmış olması’, ‘büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar suçunun işlendiğini gösteren kuvvetli delilerin bulunması’ ve ‘izinsiz olarak başka ülkenin topraklarına geçmek’ gerekçeseleriyle tutuklanmıştı.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde Piyade Er Ramazan Yüce, 6 suçun tamamından, Piyade Uzman Çavuş Halis Çağan, ‘Memuriyet Görevlerini yerine getirmemek’, ‘Büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar’ ve ‘Zincirleme olarak basın ve yayın yolu ile bölücü terör örgütünün propogandasını yapmak’ suçlarından, diğer askerler er Fuat Başoda, er İlhami Demir, er İrfan Beyaz, er Özhan Şabanoğlu, er Fatih Atakul ile piyade çavuş Mehmet Şenkul ise ‘Büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar’ suçlarından yargılandı.

Yargılanan askerlerden Uzman Çavuş Halis Çağan'ın görev yeri değiştirilirken, Çavuş Şenkul ile erlerden Yüce ve Şabanoğlu da terhis oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious