Dağlıca duruşması ertelendi

Dağlıca duruşması ertelendi.9759
  • Giriş : 25.04.2008 / 23:56:00
  • Güncelleme : 25.04.2008 / 23:45:28

Dağlıca'daki 8 askerin, Van Askeri Mahkemesi'nde yargılandıkları davanın duruşması ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dağlıca duruşması ertelendiTerör örgütü PKK üyelerinin, Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca bölgesindeki askeri birliğe saldırısı sırasında irtibat kesilen ve birliklerine dahil olduktan sonra tutuklanan 8 askerin, Van Askeri Mahkemesi'nde yargılandıkları davanın duruşması ertelendi.

Dağlıca baskını sonrası kaçırılan ve Van Askeri Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanan 8 askerin davası 15 Ağustos'a ertelendi. Mahkeme yayın yasağının devamına, bazı tanıklarla birlikte Şırnak'ın Silopi ilçesinde teslim olan ve jandarmaya Dağlıca baskınıyla ilgili bilgiler veren teröristin dinlenmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Uzman Çavuş Halil Kılıçman'ın mahkeme huzurunda dinlenmesini, duruşmaya katılan sanıklardan Uzman Çavuş Halis Çağan ve er Ramazan Yüce'nin bundan sonraki duruşmalardan vareste (katılmaya mecburiyet olmaması) tutulmalarını kararlaştırdı.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki tabur komutanlığına 21 Ekim 2007 tarihinde terör örgütü PKK üyelerince düzenlenen saldırıdan sonra irtibat kesilen ve 5 Kasım 2007'de Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılan uzman çavuş Halis Çağan, erler Ramazan Yüce, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Özhan Şabanoğlu, Fatih Atakul, Fuat Başoda ve Mehmet Şenkul, 10 Kasım'da Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Van Askeri Mahkemesi'nce tutuklanmışlardı.

8 asker, 2 Şubat'ta Van Askeri Mahkemesi'nde görülen duruşmada tahliye edilmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious