Dağlıca gazisi Hasan Tarkan Yüksekova'da şehit oldu

Dağlıca gazisi Hasan Tarkan Yüksekova'da şehit oldu.7583
  • Giriş : 13.06.2008 / 01:56:00
  • Güncelleme : 12.06.2008 / 23:54:35

Hasan Tarkan... Dağlıca baskınında saatlerce PKK'lılarla çatışan kahramanlardan biriydi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şehitler verip, teröristleri püskürttü. Ama bugün Hakkari'de hain mayın tuzağı onu buldu. Dağlıca'da kahraman, Yüksekova'da şehit oldu.

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde arama faaliyetleri sırasında terör örgütü tarafından tuzaklanmış mayına basarak şehit olan 21 yaşındaki Piyade Çavuş Hasan Tarkan, bugün memleketi Samsun’un Vezirköprü İlçesi’nde gözyaşları arasında toprağa verildi.

Geçen yıl 21 Ekim'de 12 askerin şehit olduğu, 8 askerin bir süre kaçırıldığı Dağlıca baskınından sağ olarak kurtulan Çavuş Tarkan izinli olarak geldiği memleketinde gül fidanı dikip ailesine, “Bu gül açtığında ben tezkereye gelmiş olacağım” demişti. “Gül açtı ama senin cenazen geldi” diyen gözü yaşlı anne Fatma Tarkan’ı yakınları teselli etmeye çalıştı.

Dün Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde dağlık arazide Türk Silahlı Kuvvetleri’nin arama ve tarama faaliyetleri sırasında, terör örgütü tarafından tuzaklanan mayına basarak şehit olan Piyade Çavuş Hasan Tarkan’ın acı haberi memleketi Samsun’un Vezirköprü İlçesi’ne 13 kilometre uzaklıktaki Çekalan Köyü’nde bulunan ailesini yasa boğdu.

Terhisine 2 ay kaldığı belirtilen şehit çavuş Hasan Tarkan’ın cenazesi bugün Van’dan askeri uçakla Amasya’nın Merzifon İlçesi’ndeki 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na getirildi. Buradan karayoluyla Vezirköprü Çekalan Köyü’ne götürüldü. Cenaze askerlerin omuzunda taşınırken, ailesi ve yakınlarının gözyaşları adeta sel olup aktı. Burada askeri tören yapıldı. Törene Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım, askeri erkan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganlarının atıldığı tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Anne Fatma ve baba Hüseyin Tarkan, Türk bayrağına sarılı tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Geçen yıl Ekim ayında Dağlıca Karakolu’na yapılan baskından sağ olarak kurtulduğu belirtilen Piyade Çavuş Hasan Tarkan’ın mayından kurtulamaması köy halkını da gözyaşlarına boğdu. Tarkan’ın Dağlıca baskınından sonra 20 gün izin alıp memleketine gelerek gül fidanı diktiğini söyleyen anne Fatma Tarkan, “Bize ‘Bakın bu çiçek açtığından ben tezkereye gelmiş olacağım’ dedi. Gül çiçek açtı ama senin cenazen geldi” diyerek ağlamaya başladı. Anne Tarkan’ı yakınları güçlükle sakinleştirmeye çalışırken, “Oğlum sana nasıl kıydılar. Ben sana doyamadım. Mürvetini göremedim. Yiğidim beni bırakma” diyerek ağıtlar yakması yürekleri dağladı. Annenin feryadı törende bulunanları da duygulandırdı. Şehit Piyade Çavuş Hasan Tarkan’ın ablaları Hatice ve Hacer Tarkan da annelerini biran olsun yalnız bırakmadı. Konuşmaların ardından şehidin cenazesi ikindi namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Köy Mezarlığı’ndaki aile kabristanlığında toprağa verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious