Dağlıca Tabur Komutanı görevden alındı

Dağlıca Tabur Komutanı görevden alındı.16851
  • Giriş : 25.05.2008 / 13:00:00

PKK'lı teröristlerin Dağlıca'da konuşlu tabura 21 Ekim 2007'de düzenlediği baskın sırasında tabur komutanı olarak görev yapan Kurmay Yarbay Onur Dirik görevinden alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkâri Yüksekova'da, Irak sınırındaki Dağlıca sınır karakoluna yapılan baskın kamuoyunda büyük infial oluşturmuştu. Baskın sırasında 12 asker şehit olmuş, 16 asker yaralanmış, 8 asker de teröristler tarafından kaçırılmıştı. Dağlıca Tabur Komutanlığı'na geçen yıl getirilen, baskın sonrasında eleştirilerin hedefi haline gelen ve hakkında idari tahkikat başlatılan Yarbay Dirik, dün görevinden alındı. Dirik, Afyonkarahisar'da konuşlu İkmal Komutanlığı'nın Lojistik Şube Müdürlüğü'ne atandı.

Olayda ihmali olduğu ileri sürülen Onur Dirik'in, geçtiğimiz günlerde video paylaşım sitelerine düşen ses kaydı büyük yankı uyandırmıştı. Onur Dirik'e ait olduğu iddia edilen ses kaydında özetle şu ifadeler yer alıyordu; "Bizim bu olaydaki (Dağlıca baskını) dehşet hatamız o Ramazan Yüce'nin teröristlerin dinlendiği telsizin başına konulması. Benim, bölük komutanının ve onun kol komutanının, üçümüzün de görevden alınması lazımdı... Hadi tespit edemedin (Ramazan Yüce'nin PKK'lı olduğunu). Ya (tespit) etmene gerek yok ki! Adam kendi el yazısıyla zaten 'ben PKK'lıyım diyor. Ben örgüt propagandası yapmaktan yattım diyor. Bir bakıyorsun herif 8,5 ay yatmış cezaevinde." Onur Dirik, ses kaydında üzüldüğü iki konunun 'Ramazan Yüce ve tutukluk yapan silahlar' olduğunu anlatıyor ve "Vallaha 8 adama filan üzülmüyorum." diyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious