Dağlıca'da teröristlerin attıkları bombalar da ABD malı

Dağlıca'da teröristlerin attıkları bombalar da ABD malı.12003
  • Giriş : 26.10.2007 / 05:19:00
  • Güncelleme : 26.10.2007 / 00:34:10

Dağlıca saldırısında teröristlerin attıkları el bombalarının da ABD malı olduğu belirlendi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Teröristlerin Dağlıca saldırısında çoğunlukla Amerikan yapımı M-16 makineli tüfek kullandıkları, askerlerimizin üzerine attıkları parça tesirli el bombalarının da ABD malı olduğu belirlendi

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca köyünde konuşlu piyade taburunun emniyetini sağlayan 70 kişilik birliğe saldıran PKK'lıların kullandıkları taarruz tipi el bombalarının, Amerikan yapımı olduğu öğrenildi. Amerikan el bombalarının içlerindeki binlerce saçma patlamanın ardından parça tesirini artırarak etrafa yayılıyor.

250 kişilik PKK'lı terörist grubunun, Dağlıca'da gerçekleştirdiği saldırıda, Amerikan yapımı M-16 makinalı tüfeklerinin yanı sıra taarruz tipi el bombalarının da kullandığı ortaya çıktı. El bombaları, Türk askerinin bulunduğu mevzilerde patlarken, içinden çıkan binlerce saçma da askerleri yaraladı.

355 bin kayıp silah
Türkiye, ABD'nin Irak'taki özgürlük harekâtı sırasında yerel güvenlik birimlerine dağıtılan silahların kayıt altına alınmamasına ve terör örgütünün eline geçmesine ilişkin skandalı ortaya çıkarmıştı. Kayıt altına alınamayan ve kaybolan silahlardan bazılarının PKK tarafından kullanıldığının tespit edilmesi, Türkiye ile ABD arasında önemli bir gerilime neden olmuştu.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) olayın açığa çıkması üzerine hazırladığı bir raporu Ankara'ya göndererek, Irak'taki dağıtılan 355 bin adet silahın 190 bininin akıbetinin bilinmediğini bildirmişti.

Pentagon'un raporuna göre, ABD'nin Polonya ve Avusturya'dan satın aldığı 185 bin adet AK 47 tipi Kalaşnikof otomatik tüfekten sadece 75 binlik bölümünün Irak'taki depo kayıtları bulunuyor. 110 binin hiçbir kaydının bulunmadığı ve nerede olduğunun bilinmediği saptandı. Kayıp silahların diğerleri de Avusturya yapımı Glock ve Alman yapımı Walter türü tabancalar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious