Dağlıca'daki katliamın mimarı eski Bakanın yeğeni çıktı

Dağlıca'daki katliamın mimarı eski Bakanın yeğeni çıktı.12003
  • Giriş : 31.10.2007 / 08:21:00

Dağlıca'da 12 askerin şehit edildiği saldırının mimarı Yücel Halis, CHP'li eski bakan Halis'in yeğeni.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hakkari Dağlıca'da 12 askerin şehit edildiği saldırının planlayıcılarından Yücel Halis'in, CHP'li eski bakan Halis'in yeğeni olduğu belirlendi.

Hakkari"de Dağlıca Komando Taburu"nun güvenliğini sağlayan birliğe düzenlenen ve 12 askerin şehit edildiği saldırının planlayıcı ve uygulayıcılarından "Alişer Koçgiri" kod adlı Yücel Halis "in CHP'li eski Çalışma Bakanı Ziya Halis'in yeğeni olduğu ortaya çıktı. Ziya Halis, Yücel Halis'in ağabeyinin oğlu olduğunu doğrulayarak, "Maalesef 15 yıl önce PKK'ya katıldı. Yakalandı, yargılandı, 1991-1992'de cezaevinde yattı. 1993'te cezaevinden çıktı. Hem cezaevindeyken görüştük hem de çıktıktan sonra bir kez daha konuştuk. Kürtler'in demokratik ekonomik hakları için savaştığına inanıyordu. Ancak doldurulmuştu; şartlandırılmıştı. Ailenin itirazlarına rağmen tercihini yaptı, üzgünüz" dedi.

PKK'YA KATILDI, BAĞIMIZ KOPTU

Kendisinin yıllardır politika yaptığını söyleyen Halis, terör örgütü PKK ve eylemlerini tasvip etmesinin mümkün olmayacağını belirterek, "Eğer Dağlıca saldırısını yaptığı doğruysa üzüntümüz acımız bir kez daha artacaktır. Aile ile arasında görüş ayrılığı vardı ve PKK'ya katıldıktan sonra da bağımız kopmuştur" diye konuştu.

8 ASKER MUAMMASI

Gazeteci Fatih Altaylı'nın "PKK, elindeki 8 askeri bıraktı. Askerler Diyarbakır'da sorgulanıyor" iddiası ve hükümet kanadından gelen "Doğru değil" açıklaması ile bölücü örgütün elindeki askerlerin durumu tam bir muammaya dönüştü. Başbakan Erdoğan dün irtibat kurulamayan askerler konusunda ''Gelişme olursa haberdar ederiz'' cevabını verdi. Terör örgütü PKK'nın elinde bulunan 8 askerin kurtarılması ile ilgili herhangi bir gelişme olmadığını söyleyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bu konuda herhangi bir pazarlığın söz konusu olmadığını da dile getirdi. Milli Savunma Bakanı Gönül topu Genelkurmay'a attı: Genelkurmay açıklaması olmadı. Onu bekleyin

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious