Dağlık-Karabağ'da barış referandumu

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinde bulunan ayrılıkçı Dağlık-Karabağ bölgesi, yarın Azerbaycan'dan bağımsızlık için referanduma gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mehmedyarov hafta sonu gerçekleşecek referandumun bölge için gerçekleştirilen barış çabalarına bir darbe olarak niteledi. Bakan, bölgede gerçekleşecek herhangi bir referandumun, bölgeden çıkartılan Azeriler geri dönmeden adil olmayacağı ve tanınmayacağı uyarısında bulundu.

Batı yanlısı GUAM (Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Moldova) ülkeleri de Dağlık-Karabağ'da gerçekleşecek referandumu eleştirdi. Birlik Dışişleri Bakanları'nın ortak açıklamasında "Bölgede gerçekleşecek referandumun, sorunun çözümü yolunda ilerleme kaydeden uluslararası çabaları baltalamasından endişe ediyoruz." denildi. Referandumun hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığı belirtilen açıklamada, "Azerbaycan anayasasına ve uluslararası hukuka aykırı bir durum söz konusudur." denildi.

Azerbaycan ve Ermenistan liderleri Minsk'te gerçekleşen görüşmeler sonrasında barış konusunda iyimser olduklarını açıklamışlardı. Brüksel'de gerçekleşen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Toplantısı'nda da temel konularda çözüme yaklaşan iki ülkenin teşvik edilmesi ve bir an önce barışın getirilmesine katkı sağlanması istendi. Zirvede açıklamada bulunan Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, 2007 yılında barışın sağlanacağından umutlu olduğunu ifade etmişti. 1994 yılında imzalanan ateşkes anlaşmasından bu yana barışa en fazla yaklaşıldığı bir dönemde bölgede referanduma gidilmesi tedirginliğe yol açtı.

Dağlık-Karabağ'da gerçekleşecek referandum, 1990 yılında Sovyetlerin yıkılmasının ardından "de-facto" olarak Azerbaycan'dan bağımsızlığını ilan eden bölgeye dünyanın dikkatini çekme amacı taşıyor. Bölge kendi ordusu, bayrağı ve hükümeti ile bağımsız bir devlet niteliğinde. Uluslararası toplum, Ermenistan'ın işgali altındaki bölgeyi Azerbaycan'ın bir parçası olarak kabul ediyor.

Rusya ise her fırsatta referandumlar düzenleyerek bağımsızlıklarını isteyen bölgelerin, BM'de tanınmaması durumunda kendilerinin de Güvenlik Konseyi'nde Kosova'nın bağımsızlığını veto edecekleri uyarısında bulunuyor. Rus yönetimi, Kosova'nın bağımsızlığının zincirleme reaksiyona sebep olacağı ve eski Sovyet ülkelerinde bulunan ayrılıkçı bölgelere de kendi geleceklerini belirleme hakkı vereceğini savunuyor.

Dağlık-Karabağ'da yaşayan 140 bin Ermeni, Rusya ve Batı ülkelerinde yaşayan Ermeni diasporasının ve Ermenistan'ın yardımları ile yaşamlarını devam ettiriyor. Ateşkesten bu yana Ermeni işgalinde bulunan bölgede hiçbir gelişme sağlanamadı. Halk ısınma, barınma ve gıda gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasında bile sıkıntı yaşıyor. Ateşkes bölgesinde yer alan çatışmalarda da her yıl onlarca asker hayatını kaybediyor.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında çatışmalar bağımsızlık dalgasının yayılmaya başladığı 1980'lerin sonlarında ortaya çıkmıştı. Çatışmalarda 35 binden fazla insan hayatını kaybederken 1 milyondan fazla Azeri de bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı. Kamplarda zor şartlarda hayatlarını sürdüren 'Kaçkınlar' evlerine dönecekleri günü bekliyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious