'Daha az içmek için ipuçları' skandalı

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü'nün düzenlediği 'Madde Bağımlılığıyla Mücadele' konferansında dağıtılan 'Daha az içmek için ipuçları' broşürü öğretmenleri kızdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı öğretmenler, broşürde yer alan bilgilere tepki göstererek konferans salonunu terk etti. Söz konusu öğretmenlerin salonu, broşürde yer alan "Sağlık için bir kadeh. Aşk ve zevk için iki. Şamata için üç. Uyku için dört. Keseye zarar için beş. Kavga çıkartmak için altı. Morartılmış gözler için yedi. Başının kanunla derde girmesi için sekiz. Bozuk bir mide için dokuz. Çılgınlık ve eşyaların etrafa fırlatılması içinse on kadeh." ifadeleri nedeniyle terk ettiği belirtiliyor.

İl Sağlık Müdürlüğü, başlattığı 'Madde Bağımlılığıyla Mücadele' kapsamında il genelinde görev yapan rehberlik öğretmenlerine, Çelikel Lisesi'nde konferans verdi. İl Sağlık Müdür Yardımcısı Haktan Alcan Güner'in, madde bağımlılığının zararlarını anlattığı konferansta dağıtılan broşüre bazı öğretmenler tepki gösterdi ve salonu terk etti. Broşürün 5'inci sayfasında 'Daha az içmek için ipuçları' başlığı altında, "Eğer alkolü fazla miktarda kullandığınıza inanıyorsanız ya da yukarıda verdiğimiz sınırların üstünde alkol kullanıyorsanız, o zaman kullandığınız alkol miktarını azaltmanız gerekmektedir." ifadelerine yer veriliyor.

Broşürde, alkol alanlara şu tavsiyelerde bulunuluyor: "İçmeye başlamadan önce sınırlarınızı belirleyin. Kadehler arasında ara verin. Düşük alkollü içkileri tercih edin. Küçük yudumlarla için. İçmeden önce karnınızı doyurun. İçmeye başlamadan önce susuzluğunuzu giderin. Her bir kadeh arasında bir bardak alkolsüz sıvı alın. Tuzlu yiyeceklerden sakının. Yarışmalardan kaçının, başkalarının dolduruşuna gelmeyin. Ne kadar içtiğinizi kaydedin."

Broşürde, alkol alma zorunluluğu olanlara, "alkol alımına bağlı olarak ortaya çıkabilecek ruhsal, bedensel ve sosyal sorunların riskini azaltmak gerekebilir" uyarısı yapılıyor. Riski azaltmanın en iyi yolunun 'alkol kullanmamak' olduğu vurgusu yapıldıktan sonra, şu ifadelere yer veriliyor: "Üst üstte iki gün içmeyin. Aç karnını alkol almayın. Alkolle birlikte bol su için. Çok içeceğinizi biliyorsanız size sahip olacak birini seçin. İçmeye gitmeden önce nasıl döneceğinizin planını yapın. İçmeye giderken arabanızla gitmeyin. Tanımadığınız kişilerle birlikte içmeyin. Çok içmeyin."

Broşürde, "Bağımlılık nedir", "Bağımlılık kriterleri", "Nasıl bağımlı olunur", "Ne kadar alkol içmek risklidir", "Alkolün bedensel ve ruhsal etkileri", "Ninemin mitleri" başlıkları altında çeşitli bilgilere yer veriliyor.

Broşürün en ilginç kısmını ise 4'üncü sayfada ki "Azı karar çoğu zarar yasası" bölümü oluşturuyor. "Halk arasında bilinen azı karar çoğu zarar yasası vardır. Halkın kendi kendine yaptığı bu tanımlamalar oldukça doğrudur. Her ne kadar kadeh sayısını daha da düşürmek gerekir." dendikten sonra şu görüşlere yer veriliyor: "Sağlık için bir kadeh. Aşk ve zevk için iki. Şamata için üç. Uyku için dört. Keseye zarar için beş. Kavga çıkartmak için altı. Morartılmış gözler için yedi. Başının kanunla derde girmesi için sekiz. Bozuk bir mide için dokuz. Çılgınlık ve eşyaların etrafa fırlatılması içinse on kadeh."

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürü Harun Girgin, konferansı İl Sağlık Müdürlüğü'nün düzenlediğini belirterek, "İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan ile görüştüm. Broşürün basım hatası olduğunu söyledi." açıklamasını yaptı.

İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan da, sivil toplum örgütleriyle birlikte madde bağımlılığına karşı kampanya başlattıklarını ifade etti. İlikhan, bu kapsamda il genelinde görev yapan öğretmenlere bir konferans verildiğini aktardı. İl Sağlık Müdürü İlikhan, "Arkadaşlarımla görüştüm. Basım hatasından kaynaklanmış. Öyle şeyleri oraya yazmanın mümkünatı yok. Konferansa katılan bazı öğretmenler tepki göstermiş. Konferansı veren arkadaşımız anlatmaya çalışmış. Şimdiye kadar öyle bir sorun çıkmadı, şimdi çıktı."

Konferansı veren İl Sağlık Müdür Yardımcısı Haktan Alcan Güner ise alkol alma zorunluluğu olanlarda ortaya çıkacak olan ruhsal ve bedensel riskleri azaltmak için öneriler sunulduğunu anlattı. Haktan Alcan Güner, dün verdiği konferansı öğretmenlerin yüzde 95'inin ılımlı bir şekilde dinlediğini, geri kalanın ise tepki gösterdiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious