Daha fazla engelli istihdam edilmeli!

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, kendi bakanlığının engelli vatandaşların istihdamı konusunda sorumluluğu bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özel sektör kuruluşlarının yüzde 95 oranında çalıştırması gereken eangelli kontenjanını doldurduğunu ifade eden Şahin, engelli vatandaşlarla ilgili çalışmaların yapıldığını, ancak bunun yeterli olmadığını kaydetti. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ise özellikle yerel yönetimlerin engelli vatandaşlar için alt yapı hazırlamak durumunda olduklarını ve büyükşehir belediyelerinin bu konuda örnek çalışmaları olduğunu söyledi.

Başbakanlık Özürlüler İdaresi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen törenle "Özürlü Dostu Belediyeler" yarışmasında ödül alan belediyelere ödülleri verildi. Conrad Otel'de düzenlenen törene Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İBB Başkanı Kadir Topbaş, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkan Vekili Abdullah Güven, Milletvekilleri ve engelli vatandaşlar katıldı. Engelliler için yaptıkları örnek çalışmalar nedeniyle Belediyelerin ödüllendirildiği törende konuşan Bakan Mehmet Ali Şahin, törene katılma sebebini "Engellilere hesap vermek" olarak gösterdi.

Engelli vatandaşların istihdamından Bakanlık olarak kendisinin sorumlu olduğunu söyleyen Şahin, konu ile ilgili olarak çalışmaların hızlı bir şekilde yürütüldüğünü ancak yapılanların yeterli olmadığını belirtti. Bakan Şahin, devlet kurumlarının istihdam etmeleri gereken "engelli" kontenjanını doldurmadıklarını söyleyerek, "Şu anda devlet kadrolarında 47 bin engellinin çalışması gerekiyordu. Ancak bu rakam şu anda 18 bin kişi civarındadır. Yani bu kadroların 3'te 1'i boş bulunmaktadır" dedi. Özel sektörün engelilerin istihdam edilmesi konusunda devlet kurumlarından daha iyi bir noktada bulunduğunu anlatan Şahin, özel sektörde engelli istihdam oranın yüzde 95 civarında bulunduğunu kaydetti. Konuşmasında Bakan Çubukçu ve Aksu'yu da eleştiren Şahin bu iki Bakanlığın da engelli istihdamı konusunda eksiklikleri bulunduğunu kaydetti.

Bakan Çubukçu ise konuşmasında yerel yönetimlerin engelli vatandaşların hayatını daha da kolaylaştırma noktasında alt yapı hazırlama sorumlulukları bulunduğunu söyledi. Özellikle büyükşehir belediyelerinin engelli vatandaşlar için önemli çalışmaları yerine getirdiğini ve bunun kendilerini sevindirdiğini anlatan Bakan Çubukçu, İBB'nin yaptığı çalışmaların ve yeni ulaşım sistemleri yatırımlarında engellilerin de dikkate alınmasının bunun en güzel örneklerinden biri olduğunu söyledi. Bakan Çubukçu, engelli çocukların eğitimleri konusunda devletin bu giderleri karşıladığını belirterek, yaptıkları araştırmalar sonucunda çalışabilir durumda bulunan 1 milyon engelli insana ulaşmayı amaçladıklarını kaydetti.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ise, engelli vatandaşların kendilerini güvende hissetmelerinin sosyal güvenlik sisteminin bir parçası olduğunu belirtti. Engellilerle ilgili olarak AK Parti Programı'nda ayrımcılık yapılmayacağının belirtildiğini söyleyen Aksu, konu ile ilgili olarak yapılan çalışmaların ve kaydedilen gelişmelerin büyük bir kısmının bu hükümete nasip olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından ödüllerin verilmesine geçildi. Törende İBB, eğitim, bakı ve rehabilitasyon alanlarında ödüle layık görüldü. İBB adına ödülleri Başkan Topbaş, Bakan Şahin'in elinden aldı. Ödül töreninde ayrıca Konya, Eskişehir, Adapazarı, İzmir Büyükşehir Belediyleri ile İstanbul Bağcılar, Bursa Yıldırım Belediyeleri engelliler konusunda gösterdikleri duyarlılık ve yaptıkları çalışmalardan ötürü ödüllendirildi.

Törenin ardından Honda tarafından engelli insanların kullanımı için üretilmiş bir araç da Galip küçük isimli bir engelliye hediye edildi. Tören sonunda İBB Özürlüler Merkezi Mehter Takımı bir gösteri yaptı. Mehter takımının gösterisi ilgiyle izlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious