Daha iyi hizmet için TODAİ şartı

  • Giriş : 01.11.2007 / 13:41:00
  • Güncelleme : 01.11.2007 / 13:46:08

Devlet Bakanı Cemil Çiçek, kamu yönetimi ve personel rejiminde belli görevlere gelebilmek için TODAİ programlarına katılma şartının getirileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çiçek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda TODAİ ve Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun 2008 yılı bütçelerini sundu.

Vatandaşların sık sık devlet hizmetlerinden şikayet ettiğini hatırlatan Çiçek, bu şikayetlerin bazen kanun değişikliği ile giderilmeye çalışıldığını söyledi. Bu tür şikayetlerinin kamu görevlilerinin eğitimi ile giderileceğini anlatan Cemil Çiçek, kamu personelinin eğitilmemesi halinde kamu hizmetlerinin de iyileştirilemeyeceğini kaydetti.

-''55 YILDIR EĞİTİM VERİYOR''-

TODAİ'de kamu görevlilerine vatandaşların karşılaştığı sorunların çözümü için eğitim verildiğini hatırlatan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, kamu yönetimi ve personel rejiminde bazı görevlere gelmek için TODAİ programlarına katılma şartı getirileceğini söyledi.

Kurumun emniyet ve jandarma görevlileri için kolluk yönetimi konusunda yüksek lisans programları da düzenlediğini kaydeden Çiçek, hakim, savcı ve avukatlara yönelik, adalet yönetimi yüksek lisans programının da başladığını anımsattı.

TODAİ'nin 55 yıldır kamu görevlilerine eğitim verdiğini ve pek çok projede imzası bulunduğunu hatırlatan Çiçek, TODAİ bünyesinde 1975 yılından bu yana insan hakları eğitimi verildiğini bildirdi.

-YÜKSEK DENETLEME KURULU-

Başbakan Yardımcısı Çiçek, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun bütçesini sunarken de Kurulun 1938 yılından beri TBMM adına denetim faaliyeti yaptığını söyledi.

Türkiye'de denetim konusunda bir dağınıklık olduğunu ifade eden Çiçek, KİT'lerin hem Sayıştay hem de Yüksek Denetleme Kurulu tarafından denetlendiğini söyledi.

Cemil Çiçek, Yüksek Denetleme Kurulunun KİT denetimleri ile ilgili hazırladığı raporlarla TBMM'yi bilgilendirdiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious