Daily Telegraph: AB iki yüzlü

Daily Telegraph: AB iki yüzlü.9349
  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, başyazısında limanlarını Rumlara açmadığı için Türkiye’yi cezalandıran AB’yi “iki yüzlülük” ile suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rumlara limanlarını açmadığı için Türkiye’yi cezalandıran Avrupa Birliği’nin, 2004 yılında Annan Planı’nı reddeden Kıbrıs Rum Kesimi’ni üyeliğine aldığına dikkat çekilerek “iki yüzlülük” ile suçlandı. İngiliz Daily Telegraph gazetesi, başyazısında AB’nin Rumları üye yaparak bir “köstebeğin stratejik kavrayışını gösterdiğini” yazdı.

Daily Telegraph gazetesi “AB’nin iki yüzlülüğü” başlıklı başyazısında AB’nin, halkının Türkiye karşıtlığının etkisi ile Türkiye’nin üyelik koşullarını sertleştirdiğini belirterek Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in “Bir üye, ne kadar iyi hazırlanırsa genişlemeden sonra o kadar iyi işler” sözlerine dikkat çekti.

Bu değerlendirmenin, 2004 yılında bölünmüş ve militarize edilmiş bir adayı üyeliğe kabul eden bir birlik tarafından yapıldığına işaret eden gazete, Kıbrıs Rum Kesimi’nin AB’ye Annan Planını reddettikten 8 gün sonra girdiğini anımsattı. “Üye olmak için bundan daha kötü koşulları tasavvur etmek zordur” diyen gazete, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın 2004 yılında AB’ye yaptığı uyarının haklı çıktığını belirtti.

İngiliz gazetesi, AB’ye girdikten sonra Rumların “Popülist milliyetci” olarak nitelendirdiği Papadopulos’un liderliğinde çok uzlaşmaz bir tutum cezalandırılmadan takılabildiğine dikkat çekti. Bunun en büyük kurbanı da Annan Planı’na büyük destek veren Kıbrıslı Türkler olduğunu kaydeden gazete, AB’nin Kıbrıslı Türklerin izolasyonunu kaldırmaya söz verdiğini, 2.5 yıl geçmesine karşın bu izolasyonun sona erdirilmediği gibi kaldırılmasının Türkiye’nin limanlarını açmasına bağlandığına işaret ederek şu değerlendirmesini yaptı:

“Kıbrıs’taki bölünmüşlük, Avrupa’nın en eski krizlerinden biridir. Annan Planını reddetmesinden hemen sonra güneyi üye yaparak AB’nin bu krizin süresiz devam etmesini mümkün kıldı. Böylece, Kıbrıslı Türklere alçakça davrandı ve bir köstebeğin stratejik kavrayışını gösterdi. Bu bakımdan, Sayın Rehn’in üyelik için uygun bir biçimde hazırlanması gerektiğe yolundaki sözleri iyi yüzlülük kokuyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious