Dakika dakika 'Ankara gündemi'

Dakika dakika 'Ankara gündemi'.10301
  • Giriş : 26.10.2007 / 14:57:00

Irak heyeti, Türkiye"nin terör örgütüne yönelik olası sınır ötesi operasyonu, PKK"nın Kuzey Irak"taki varlığına son verilmesi ve güvenlikle ilgili konuları görüşmek üzere Ankara'da...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kapalı kapılar ardında gerçekleşen bu başdöndürücü görüşme trafiğiyle ilili iki tarafta sessiz kalmada mutabakata vardığı için dışarıya herhangi bir bilgi sızmıyor. İddialara göre, Türk tarafı bu kez Irak heyetini, PKK'nın Irak'tan çıkarılması, kampların kapatılması ve elebaşlarının yakalanarak teslim edilmesi konusunda ortak bir bildiriye zorluyor.

13.55:Irak Milli Savunma Bakanının Sözcüsü Muhammed Askeri görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi. Sözcü birçok konuda mutabık olduklarını vurguladı... Sözcü, bazı sorunların giderilmesinde yol katettiklerini ve bir saat sonra yapacakları görüşmede bazı pürüzleri giderebileceklerini beklediğini kaydetti.

12.30: Tüm gelişmeler periyodik olarak Romanya'da bulunan Başbakan Erdoğan'a telefonla iletiliyor.

12.00: Öğle saatlerinde ise Polis Evi'nde ilginç bir konuk vardı. ABD Büyükelçiliği Müsteşarı Nancy Mc Eldowney, Irak heyeti ile görüşmek üzere Polis Evi'ne geldi. Mc Eldowney'nin yanında askerlerin de olduğu 5 kişlik ABD heyeti de vardı. Dün Bağdat'tan bir ABD'li binbaşı da Ankara'ya gelmişti.

11.20: Irak İstihbarat Başkanı General Faysal Doski ile heyetin bir bölümü MİT'e geçti.

11.20: Atalay ile Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Başbakanlığa geçerek aynı zamanda Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı olan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'i bilgilendirdi.

11.20: Irak heyeti ile görüşen Babacan Genelkurmay'a gitti.

11.15: Toplantı sona erdi. İçişleri Bakanı Atalay ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan Başbakanlık merkez binasına geçerken, Irak heyeti kaldığı Polisevine döndü.

10.00: Irak heyeti sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı'nda görüşmelere başladı.
Toplantıya Irak heyetinden Irak Milli Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili ve Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Muhammed Casim katılıyor.

Toplantıya Türkiye'yi Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın temsil ettiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious