Dakika dakika Gazze kara savaşı

Dakika dakika Gazze kara savaşı.4759
  • Giriş : 04.01.2009 / 09:48:00
  • Güncelleme : 04.01.2009 / 09:48:49

Denizden ve havadan Gazze'yi bombalayan İsrail kara harekatı başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail ordusunun "Dökme Kurşun" adını verdiği, bir haftadır süren ağır hava bombardımanlarının ardından, kara birlikleri de operasyonun 8.'nci gününde Gazze Şeridi sınırlarından girdi. İsrail ordusu, operasyonun ikinci aşamasının amacının, "İsrail'in güneyine yönelen roket saldırılarını etkisiz hale getirmek ve Hamas'ın terör alt yapısını imha etmek" olduğunu duyurdu.

Gazze'deki yerel radyolar, askerlerin 3 noktadan bölgeye girdiğini, Filistinli militanlarla bu bölgede çatışmaların da başladığını duyurdular.

Verilen bilgiye göre, İsrail askerleri, yoğun tank ateşi ve F-16 uçaklarının desteğinde Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'un doğusu, Cebaliye mülteci kampının doğusu ile Gazze kentinin İsrail'le sınırdaş olan Secaiye mahallesinin karşı kesimindeki Karni Geçişi tarafından giriş yaptı.

Ancak giriş yapan askerlerin sayısı hakkında herhangi bir bilgi henüz gelmedi.

Bölgede başta Şahap (Halk) radyosu olmak üzere, Hamas'ın El Aksa radyosu, Gazzelilere sürekli telefon numaraları hatırlatarak, acil durumlar ve ambulanslar için aramalarını istiyor.

-KUZEYDEKİ GAZZELİLERE "EVLERİNİZİ BOŞALTIN" UYARISI-

İsrail'in Kanal 10 Televizyonu, ordunun, Gazze şeridi'nin kuzeyinde yaşayanları, "evlerini boşaltmaları" konusunda uyardığını bildirdi.

İsrail Ordu sözcüsü da aynı kanala yaptığı açıklamada, "Bu uzun soluklu bir harekat olacak" diyerek şöyle devam etti:

"İki amacımız var, birincisi İsrail'e yönelen roket saldırılarını etkisiz hale getirmek, diğeri Hamas'ın terör altyapısı yok etmek,"

Kanal 10, "kapalı" bir toplantıda İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in "Amacımız Hamas'ın iktidardan indirmektir" dediğini de öne sürdü.

Öte yandan, İsrail hükümetinin, "onbinlerce" yedek askerin daha silah altına alınması yolundaki kararı onayladığı belirtildi.

Resmi Kanal 1 Televizyonu ise Batı Şeria'da ve İsrail'in kuzeyinde, Lübnan sınırında güvenlik önlemlerinin düzeyinin artırıldığını kaydetti.

HAMAS: ''GAZZE, İSRAİL ORDUSUNA MEZAR OLACAK''

Hamas, Gazze Şeridi'nin, İsrail ordusuna mezar olacağını ifade etti.

İsrail ordusunun bu akşam saatlerinde kara harekatı başlatmasıyla ilgili olarak Hamas yöneticileri, Gazze Şeridi'nin İsrail ordusu için mezar olacağı taahhütünde bulundu.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI EHUD BARAK: "HAREKAT KISA VE KOLAY OLMAYACAK"

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, "Dökme Kurşun" operasyonunun kara aşaması için uzun süre beklediklerini belirterek, "Harekat kolay ve kısa olmayacak" dedi.

Barak düzenlediği basın toplantısında, "Bu harekata başlamak için uzun süre bekledik. Amacımız, dünyadaki bütün herkes gibi, İsrail vatandaşlarına barış ve huzuru sağlamak" dedi. Başlayan kara harekatını "zor operasyon" olarak niteleyen Barak, "İsrail askerlerinden de kayıplar verilebileceğini biliyoruz" dedi.

Böyle bir operasyon izin karar vermenin zor olduğunu dile getiren Barak, "Bir asker olarak bu tür operasyonların zorlukları ve risklerini biliyorum. Harekat kolay ve kısa olmayacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*