Dalai Lama: Saddam asılmasın

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalai Lama Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in canının bağışlanması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İki hafta süren Japonya ziyaretinin ardından açıklama yapan Dalai Lama, "İdam cezasının önleyici bir fonksiyonu yerine getirmek için uygulandığı söylenir. Ama bunun bir çeşit intikam olduğu açık" dedi. Nobel barış ödüllü Budist din adamı, bir insanın ne kadar çirkin bir fiil işlese de kendini geliştirme ve düzeltme potansiyeline sahip olduğunu ifade etti ve Saddam'ın da bu kapsamda değerlendirilmesini istedi. Dalai Lama, "Saddam Hüseyin ve aynı durumda olanların davalarında insan hayatına saygı gösterileceğini ve yaşama hakkının bağışlanacağını umut ediyorum" diye konuştu.

Saddam Hüseyin, 148 kişinin öldürüldüğü Duceyl olayından suçlı bulunmuş ve idama mahkum edilmişti. Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Saddam'ın yıl sonuna kadar asılmasını beklediğini söylemişti.

Dalai Lama, Tibet'e daha fazla otonomi talep etmesi nedeniyle Çin tarafından ayrılıkçı olmakla suçlanıyor. Budist lider 1959 yılında Hindistan'a sığınmak zorunda kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious