Dalan: Ülkeme dönüp ifade vereceğim

Dalan: Ülkeme dönüp ifade vereceğim.8559
  • Giriş : 08.01.2009 / 11:36:00
  • Güncelleme : 08.01.2009 / 11:38:11

Ergenekon'da aranan sürpriz isim Bedrettin Dalan: Kaçmak gibi bir niyetim yok. ABD'ye tedavi için geldim.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İSTEK Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan, Ergenekon örgütlenmesinin yöneticilerinden olduğu iddialarına ve kaçtığı söylentilerine cevap verdi. Amerika'da bulunan ve telefonla Habertürk'ün sorularını yanıtlayan Dalan, tedavi için bulunduğu yurtdışından en kısa zamanda dönüp savcılara ifade vereceğini söyledi.

Oğlu Barış'ın Ergenekon operasyonunda gözaltına alındığını söyleyen Dalan, "Hayatımda bir tek çocuğumu siyasete sokmadım. Kendi evlatlarımı asla siyasete sokmadım. Onlar da beni dinledi. Ve bu mesellereden hep uzak kaldılar. En çok da buna üzüldüm. Oğlum Barış'ın uzaktan yakından siyasetle ilgisi olmamıştır. Bu haksızlığın en kısa sürede anlaşılacağını tahmin ediyorum" dedi.

Üniversiteyi siyasi kamp haline asla getirmediğini vurgulayan Dalan, şöyle devam etti: "Yeditepe Üniversitesi, Anayasa'nın 1, 2 ve 3.maddelerinin koruyucusudur. Devlete ve millete sadıktır. Atatürk'e gönülden bağlıdır. Ülkesini çok sever. Bu okuldan mezun olan öğrencilerin hiçbiri de siyaset yapmamıştır. Buna izin vermemişimdir. Rejim değiştirmek gibi bir niyetim asla olmadı. Aksine Yeditepe Üniversitesi rejim değiştirmek isteyenlere karşıdır. Yeditepe Üniversitesi'nin asla iddia edildiği gibi bu tür görüşmelerin ve eylemlerin yapıldığı yer olarak kullanmadım. Bu üniversitede tek bir eylem yaptım. O da geçen yıl PKK'yı kınamak için yapılmış eylemdir. Çünkü ben bu vatanı çok seviyorum. Uğruna ölecek kadar bağlıyım. Bu üniversite Atatürk ilkelerine bağlı bir üniversite olarak varlığını sürdürecektir."

Hakkındaki iddiaları ve neyle suçlandığını tam bilmediğini söyleyen Dalan, ortada büyük bir yanlışlık olduğunu umduğunu söyledi.

"Gözaltına alınacağım iddiaları sık sık kulağıma geliyordu" diyen Bedrettin Dalan şöyle devam etti: "Yaklaşık 6-7 aydır söylüyorladı. Ancak çok inanmak istemedim. "Sanırım birileri ülkenin gündemini değiştirmeye karar verdi. Kahraman olarak da beni seçti. Hikaye şuna benziyor. Bir deli kuyuya taş attı. İçinden 40 akıllı çıkaramadı. Bu iş de buna benziyor. Yok efendim sivil ögütüm temsilciymişim, suçlularla görüşüyor, örgütlüyormuşuz. Buna kargalar güler."

"Veli Küçük'le görüşmüşlüğüm yok" diyen Dalan, "Bir kere üniversiteye geldi. Bir yakını için burs istedi. Ben de vermedim. Bir daha da görüşmedim. Drej Ali'yi tanırım. Benim yemek masamda Türkiye'nin kalbur üstü hemen hemen herkes yemek yemiştir. Ne yapmalıydım onları oturtmadan önce durun bir hakkında arama emri var mı sabıkanız var mı diye inceleme mi yapmak gerekiyor. Bu masa herkese açıktır. Oturup gelen herkesin geçmişini sorgulamak gibi bir mecburiyetim yok" şeklinde konuşut.

5 bin ihtiyaç sahibi öğrenciye burs verdiğini vurgulayan Dalan, "Aralarında şehit çocukları da vardı. Hala görev yapan polis memurlarının çocukları da vardı. Bu ülkesini bu kadar seven bu insanı oturmuş neyle suçlamışlar çok yazık" dedi.

Kendisinin ve eşinin rahatsızlığı nedeniyle ABD'ye gelmesi gerektiğini söyleyen Dalan sözlerini şöyle tamamladı: "Ben ve eşimin bir rahatsızlığı nedeniyle ABD'ye gitmem gerekiyordu. Bu arada yapılan bir tetkikte damarlarımda tıkanma tespit edildi. Tedavim biter bitmez Türkiye'ye döneceğim. Sessiz sedasız ülkeme geleceğim. Ve gidip savcıya ifade vereceğim. Kaçmak gibi bir niyetim olamaz. Benim kişiliğime uygun bir davranış değildir. Yaradandan başka kimseden korkmayız. Bu memlekette hakimler var, hukuk var. Haklılığımın kanıtlanacağına inanıyorum. Yanlış hesap mahkemeden dönermiş."

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*