Dalan'a 'Kaç' diyen MİT'çi ihbar etmiş!

Dalan'a 'Kaç' diyen MİT'çi ihbar etmiş!.8559
  • Giriş : 18.05.2009 / 08:00:00
  • Güncelleme : 18.05.2009 / 00:11:52

MİT mensubu Ö.Y'nin, gelen baskılar üzerine Ergenekon'un Poyrazköy'deki cephaneliğini ihbar ettiği ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Poyrazköy ihbarı Dalan'a 'kaç' diyen MİT elemanından

Bedrettin Dalan'a 'seni de alacaklar, kaç' bilgisini veren MİT mensubu Ö.Y'nin, kurumdan gelen baskılar üzerine Ergenekon'un Poyrazköy'deki cephaneliğini ihbar ettiği ileri sürüldü. Ö.Y, Dalan'ın arazisine gömülü cephaneliği ihbar ettikten sonra İzmir'e atandı.

Erggenekon firarisi Bedrettin Dalan'a gözaltına alınacağı operasyondan önce 'seni de alacaklar kaç' bilgisini veren MİT eski İstanbul Bölge Başkan Yardımcısı Ö.Y'nin kurum içinden gelen baskıları ve hakkındaki şüpheleri önlemek için İstek Vakfı'na ait Beykoz Poyrazköy'deki araziye gömülü silahları ihbar ettiği ileri sürüldü.

'KAÇ' BİLGİSİ MİT'İ RAHATSIZ ETTİ

MİT eski İstanbul Bölge Başkan Yardımcısı Ö.Y'nin, hakkında Ergenekon kapsamında soruşturma başlatılacağı sırada, İzmir Bölge Başkanlığı'na terfi ettirilerek atandığını ortaya çıkaran Yeni Şafak, Poyrazköy'deki cephaneliği ihbar edenin de aynı MİT elemanı olduğunu tespit etti. Ö.Y'nin, Yeditepe Üniversitesi ve İstek Vakfı'nın sahibi Bedrettin Dalan'a 7 Ocak 2009'da yapılan 10. dalga operasyonda gözaltına alınacağını aylar önce haber vermesinin, MİT içinde rahatsızlığa neden olduğu öğrenildi.

SORUŞTURMAYA KARŞI İHBAR

Yeni Şafak'ın güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Dalan'a 'kaç' bilgisini veren Ö.Y, MİT içindeki rahatsızlığı dengelemek ve kendisi hakkındaki kuşkuları yok etmek için Dalan'ın Beykoz Poyrazköy'deki arazisine gömülü silahları ihbar etti. Ö.Y'nin İstek Vakfı'na ait arazideki mühimmatları ihbar ederek Ergenekon savcılarının hakkında soruşturma başlatma ihtimaline karşı da önlem aldığı ileri sürüldü.

Ö.Y'nin Dalan hakkında Ergenekon soruşturmasına yön verecek önemli bilgileri de bu kapsamda MİT'e aktardığı da iddia edildi. Poyrazköy'deki arazide mühimmat bulunduktan sonra Ö.Y'nin İzmir Bölge Başkanlığı'na atamasının yapıldığı belirtildi.

BİLGİ DALAN'IN ÖZEL KALEMİNDEN

MİT elemanı Ö.Y'nin Poyrazköy'deki araziye gömülü silahlar ve Dalan'la ilgili birçok önemli bilgiyi Ergenekon soruşturmasının 10. dalgasında gözaltına alınan Dalan'ın Özel Kalem Müdürü İlhami Ümit'ten aldığı ileri sürüldü. Ö.Y'nin, İlhami Ümit gözaltına alınınca Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz'e 'Bu adam bize çalışıyor. MİT Müsteşarı'nın haberi var. Bırakın' dediği iddia edilmişti. Durumdan şüphelenen Savcı Öz'ün de Dalan'a 'kaç' bilgisini veren kişinin Ö.Y olduğunu tespit ettiği ileri sürülmüştü.

Cephaneliği ayrıntılı mail ortaya çıkardı

Ergenekon firarisi Bedrettin Dalan'ın İSTEK Vakfı'na ait Beykoz Poyrazköy Keçilik mevkiindeki arazide yapılan kazılarda küçük bir birliğe yetecek kadar silah ve mühimmat bulundu. SAT komandalarının eğitim alanı olarak kullandığı arazide 6 gün süren kazılarda 15'i dolu, 7'si boş toplam 22 lav silahı, 14 el bombası, 24 adet el bombası fünyesi, 450 gram C3 patlayıcı, 7 adet hakem bombası, 3 adet gösteri bombası, 5 adet bubi tuzağı, 2 adet kullanılmış bubi tuzağı, 23 adet işaret fişeği, 45 adet sis bombası, 15 adet aydınlatma fişeği, 30 metre uzunluğunda infilaklı fitili, 38 metre uzunluğunda saniyelik fitil, 3 bin 17 adet çeşitli çaplarda fişek ve 1 adet siyah renkli kamuflaj kremi tüpü ele geçirildi. Cephaneliği İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen bir ihbar maili ortaya çıkardı. Arazinin hangi noktalarında mühimmat gömülü olduğunun uzun uzun anlatıldığı bu ihbarı MİT mensubu Ö.Y'nin internet kafeden gönderdiği iddia edildi. Mailin ayrıntılı olması, ihbarı yapan kişinin, cephaneliği gömenlere yakın bir isim olduğu şeklinde yorumlandı.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*