Dalay Lama'nın Olimpiyatları desteklediği açıklandı

Dalay Lama'nın Olimpiyatları desteklediği açıklandı.9557
  • Giriş : 10.04.2008 / 14:14:00

Tripa, Tibetlilerin ruhani lideri Dalay Lama'nın 2008 Pekin olimpiyatlarını desteklediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hindistan'ın Dharamshala kentinde sürgün olan Tibet hükümetinin başbakanı Kalon Tripa, Tibetlilerin ruhani lideri Dalay Lama'nın 2008 Pekin olimpiyatlarını desteklediğini söyledi.

Başkent Yeni Delhi'de basın açıklaması yapan Kalon Tripa, Tibet'teki gösterileri kanlı bastıran Çin'in uyguladığı şiddeti protesto etti. Gösteri alanındaki binlerce Tibetliye yüzlerce Hintli de destek verdi. Dualar ile başlayıp slogan ve bisiklet sürüşü ile devam eden protestoların sonunda sürgündeki hükümet başbakanı Tripa bir basın açıklaması yaptı.

Tripa, Tibet'te devam eden şiddetten dolayı çok üzgün olduklarını söyledi. Dini liderleri Dalay Lama'nın bu şiddet olaylarında hiç bir desteğinin olmadığını dile getiren Tripa, Dalay Lama'nın Çin halkı için Pekin olimpiyatlarını desteklediğinin de altını çizdi.

Dalay Lama'nın şiddet olmadan protestoyu desteklediğine vurgu yapan Başbakan, kendi hükümetinin de bu görüşte olduğunu savundu. Kalon Tripa, Tibet'teki rahip ayaklanmalarının ve olimpiyatların aynı zamana gelmesinin bir tesadüf olduğunu öne sürdü.

Dalay Lama, dün Japonya'dan ABD'ye uçmadan önce yaptığı bir açıklamada, Çin hükümetinin artık Tibet için ciddi ve mantıklı bir adım atması gerektiğini dile getirmiş ve kendisini dini lider olarak görenlere şiddetten uzak durmalarını öğütlediğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious