Dalga dalga Ergenekon operasyonu!

Dalga dalga Ergenekon operasyonu!.22587
  • Giriş : 19.09.2008 / 19:24:00
  • Güncelleme : 19.09.2008 / 18:55:41

Ergenekon soruşturması'nda yaklaşık 2 yıldır tam 7 ayrı operasyon yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Savcı Zekeriya Öz'ün talimatıyla dün Ergenekon operasyonu kapsamında sanatçı Nurseli İdiz, 'Sisi' lakaplı Seyhan Soylu, eski Ülkü Ocakları Başkanı Avukat Levent Temiz İstanbul'da gözaltına alındı.

Operasyonda ayrıca 5'i teğmen, 1'i askeri öğrenci olmak üzere toplam 14 kişi daha gözaltına alınıp İstanbul'a getirildi.

İki yıldır sürdürülmekte olan 'Ergenekon terör örgütü soruşturması'nda bugüne kadar, her birisi Türkiye gündemine bomba gibi düşen 7 tutuklama dalgası yaşandı. İşte detaylarıyla o 7 dalga.

1. DALGA: Ümraniye'de 27 el bombası
12 Haziran 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombası, TNT kalıpları ve fünyeler ele geçirildi. Emekli Astsubay Oktay Yıldırım, Mehmet Demirtaş, Ali Yiğit, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, emekli Astsubay Mahmut Öztürk, Kuvayi Milliye Derneği Başkanı Bekir Öztürk, emekli Binbaşı Fikret Emek, emekli Yüzbaşı Gazi Güder, SESAR Başkanı İsmail Yıldız, Fuat E. tutuklandı.

2. DALGA: Eskişehir'de ele geçirilen patlayıcılar
Eski Binbaşı Fikret Emek'in annesine ait Eskişehir'deki evde 26 Haziran 2007'de yapılan aramada 11 kilo plastik patlayıcı ve suikast tüfeği 'Kanas' ele geçirildi. Emek tutuklandı. 15 Temmuz'da yazar Ergün Poyraz gözaltına alındı. Eski Yüzbaşı Gazi Güder, Fuat Ermiş, İsmail Yıldız, Asuman Özdemir ve son olarak da 26 Ağustos 2007 tarihinde Mete Yalazangil tutuklandı.

3. DALGA: Emekli Tuğgeneral Küçük tutuklandı
21 Ocak 2008'de emekli Tuğgeneral Veli Küçük, eski Yüzbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk, Muhammed Yüce, Kemal Kerinçsiz, Sami Hoştan, Ali Yasak (Drej Ali), Fikri Karadağ, Sevgi Erenerol, Hüseyin Görüm, Alpaslan Abdulkadir, Kahraman Şahin, Erol Ölmez, Erkut Ersoy ve Ümit Oğuztan tutuklandı.

4. DALGA: Akademisyen ve gazeteciler
21 Şubat 2008'de İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde görevli Doç. Dr. Ümit Sayın ile Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emin Gürses, emekli Astsubay Orhan Tunç, Özallar'ın kuyumcusu olarak ün yapan sosyete kuyumcusu Hayrettin Ertekin, gazeteci Vedat Yenerer, Noel Baba Barış Konseyi Derneği Başkanı Muammer Karabulut tutuklandı.

5. DALGA: İP Lideri Perinçek cezaevine gönderildi
Ankara'da İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve İstanbul'da eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu ile Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk'un da aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Perinçek tutuklanırken, Alemdaroğlu ve Selçuk savcılık sorgusunun ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

6. DALGA: Eruygur ve Tolon cezaevinde
1 Temmuz 2008'de eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon, ATO Başkanı Sinan Aygün, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay gözaltına alındı. Eruygur ve Tolon tutuklandı, Aygün ve Balbay ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

7. DALGA: 'Sisi' ve Nurseli İdiz gözaltında
Kızılelma Koalisyonu içerisinde yer alan eski Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Levent Temiz, 28 Şubat'ın aktörlerinden 'Sisi' lakaplı Seyhan Soylu, sanatçı Nurseli İdiz'in de aralarında bulunduğu 11 kişi dün gözaltına alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*