Dalga duruldu

Dalga duruldu.10542
  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Tüketim Endeksi, Ağustos ayında yükselişe geçti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nisan-Temmuz döneminde gösterdiği hızlı düşüşten sonra Ağustos ayında yüzde 8.1 artarak 83.32 değerine yükseldi. Tüketim Eğilim Endeksi de yüzde 10.4 artarak 113.36 düzeyine çıktı. Buna karşın, Tüketici Beklenti Endeksi’ndeki artış sadece yüzde 1.5 oranında gerçekleşti ve endeks 68.29 oldu.

Uluslararası finans piyasalarındaki göreli iyileşme Türk finans piyasalarına da olumlu yansıdı. Özellikle döviz kurlarındaki gerilemenin tüketici güvenindeki iyileşmede oldukça etkili oldu. Endeksteki yükseliş büyük oranda mevcut durum algılaması ve tüketim eğilimindeki artıştan kaynaklandı.

Mevsimsel etkilerin de katkısıyla iç talep Ağustos ayında bir önceki aya göre yukarı yönlü hareket etti. Ankette geleceğe yönelik beklentilerde ise çok sınırlı bir iyileşme gösterdi.

‘KALICI BİR TALEP CANLANMASI MÜMKÜN DEĞİL’

Endeks sonuçlarını değerlendiren Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Aslanoğlu, Tüketici Güven Endeksi’nin iç talepte yaşanan düşüşün durabileceğine, mevsimsel faktörlerin de etkisiyle bir miktar artabileceğine işaret ettiğini belirtti.

Aslanoğlu, “YTL’deki değerlenme devam ederse bu artış daha da fazla olabilir. Bununla birlikte endeksin son üç yılın en düşük seviyelerinden birisinde olduğunu, geçtiğimiz Mayıs ayının da oldukça altında bir seviyede olduğunu unutmamamız gerekiyor. Güçlü ve kalıcı bir iç talep canlanmasından söz etmek şu an için mümkün görünmüyor” şeklinde görüş belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious