Dalga enerjisinden elektrik üretildi

Dalga enerjisinden elektrik üretildi.12661
  • Giriş : 11.04.2009 / 23:17:00
  • Güncelleme : 11.04.2009 / 23:06:36

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) ve Türkiye Elektromekanik Sanayi (TEMSAN) işbirliğiyle yürütülen proje çerçevesinde Türkiye'de ilk kez dalga enerjisinden elektrik üretimi gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dalga enerji üretim sisteminin saha testi çalışmaları Sakarya'nın Karasu ilçesinde yapıldı.

Yaklaşık 20 gün süren saha çalışmalarının sonucunda 4 adet duba, 1 adet şamandıra ve şamandıraya bağlı bir jeneratörden oluşan sistem, kıyıdan 100 metre mesafede ve derinliği 43 metre olan bölgede suya indirilerek devreye alındı ve günde 5 kilovat saat elektrik üretimi gerçekleştirildi.

Sistemin tanıtımı amacıyla bölgede basın mensuplarına bilgi veren Enerji Bakanı Hilmi Güler, burada Türkiye için bir ilki gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Bakanlık olarak bu sistem için öncülük yaptıklarını, daha sonra sistemin özel sektörce, müteşebbislerce yürütülmesini istediklerini belirten Güler, ''müteşebbisler, bunu kendi enerji kaynakları olarak kullanabilirler, kendi enerjilerini üretebilirler, fazlasını da biz alırız'' dedi.

Türkiye'nin 3 tarafının denizlerle çevrili olduğuna işaret eden Güler, dalga enerjisinin kullanımına yönelik dalga haritası çıkardıklarını belirtti ve sörfle anılan bazı Ege bölgelerinden Karadeniz bölgesine kadar bir çok alanda dalga enerjisinin kullanmanın mümkün olduğunu anlattı.

Bakan Güler, ''Bu tertemiz bir enerji, çevreyi kirletmeyen, tamamen kendi malımız olan bir kaynağımız. Dışa bağımlılığımız yok, hava kirliliği yok, cari açığa etkisi yok ve üstelik de bunu tamamen yerli kaynaklarımızla yaptık'' diye konuştu.

Sahile inerek sistem hakkında basın mensuplarına bilgi veren Güler, sistemde 4 adet şamandıra bulunduğunu, şamandıra içinde yer alan mıknatısın da bordan imal edildiğini kaydeden Güler, borun da bir milli kaynak olduğuna dikkati çekti.

Oluşturulan sistem ile 5 kilovat saat elektrik üretildiğini belirten Güler, bu sistemlerin yan yana kurulması halinde daha büyük güçte elektrik elde etmenin mümkün olduğunu dile getirdi.

Sistemin oldukça basit bir yapısı bulunduğunu ifade eden Güler, iş adamlarının sade vatandaşların bile bu sistemi kullanabileceğini söyledi.

Güler, ''Öncülüğü biz yapıyoruz bundan sonraki uygulamaları da sizler yapacaksınız. Biz size yardımcı olacağız ayrıca bu elektriğin 10 yıl alım garantisi de var'' dedi.

-SİSTEM MOBİL OLMA ÖZELLİĞİ İLE DÜNYADA TEK-

Elektrik üretimi için farklı bir modelin daha üzerinde çalışıldığını ifade eden Güler, bu yöntemle de bor madeninden üretilen bir bileşiğin kullanıldığını söyledi.

Güler sistem hakkında bilgi verirken, ''elinizde bir sürahi su olduğu zaman bir kavanozla sodyum bor hidrür getirirseniz, onun içine attığınız zaman hidrojen gazı ile elektrik elde etmek mümkün'' diye konuştu.

Bu sistem sayesinde istenilen her yerde, dağ başında bile TEDAŞ'ın kablolarına gerek kalmadan elektrik üretiminin mümkün olabileceğini söyledi.

Daha sonra bölgede söz konusu elektrik sisteminin kurulduğu karavanda incelemede bulunan Güler, karavandan çıkışında basın mensuplarına işleyiş hakkında bilgi verdi.

Güler, bir soru üzerine yaptıkları hesaplamalara göre dalga enerjisinde Türkiye potansiyelinin yaklaşık 3 Keban Barajı kadar olduğunu bildirdi.

Dalga enerjisinden elektrik üretimi sistemini kullanmak isteyenlerin patentle ilgili bir sıkıntı yaşayıp yaşamayacağına ilişkin bir soru üzerine de Güler, ''Yok her şeyimizi veririz, bütün mühendislik hizmetleri, hesabı kitabı her türlü hizmeti sunabiliriz. Yeter ki istesinler'' karşılığını verdi.

Güler başka bir soru üzerine dünyada dalga enerjisinden elektrik üretimi için farklı modellerin bulunduğunu kendilerinin ürettiği modelin ''mobil'' olma özelliği ile bir ilk olduğunu belirtti.

Sistemin maliyetine ilişkin bir soru üzerine de Güler, hidrolik, doğal gaz gibi diğer santrallere kıyasla daha ucuz olduğunu söylendiğini, ancak beklenmedik maliyetler de hesaba katıldığında en azından onlara eşit maliyet denilebileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*