Dalgacı yarışmaya 'Dur!' dedik

Dalgacı yarışmaya 'Dur!' dedik.8848
  • Giriş : 11.10.2008 / 09:53:00

Almanya’daki “Hz. Muhammed’e benzeme yarışması”na Türk Dışişleri müdahale etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin onur konuğu olarak katıldığı Frankfurt Kitap Fuarı daha başlamadan skandala neden oldu. Titanic isimli bir magazin dergisinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılacağı fuar kapsamında düzenlediği “Hz. Muhammed'e benzeme yarışması” Türk Dışişleri'nin sert tepkisine neden oldu.

TÜRKİYE TEPKİLİ

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet dün Alman Dışişleri'ne Türkiye'nin etkinlikle ilgili rahatsızlığını bir 'notayla' iletti. Frankfurt Başkonsolosu Boğaç Güldere de Frankfurt eyalet makamları nezdinde önceki gün resmi girişimlerde bulundu. Güldere ayrıca, Frankfurt Kitap Fuarı çerçevesinde düzenlenecek Türkiye ile ilgili etkinlikler arasında böyle bir etkinliği görmek istemediklerini de bildirdi.

ŞAKA MI,GERÇEK Mİ?

Oturuma katılacak olan 9 sanatçıdan biri olduğu açıklanan Türk yazar Osman Engin de oturumdan çekildiğini açıkladı. Engin, SABAH'a, “Adımın böyle bir oturuma karıştırılmasını kesinlikle istemiyorum. Bu benim mizah anlayışıma dahil değil” dedi. SABAH'ın konuştuğu Titanic redaktörü Leo Fischer, “Bizim dergimiz herkesle, her şeyle dalga geçmesiyle tanınan bir dergi. Bu yıl da Frankfurt Kitap Fuarı'nın konuğu Türkiye olduğu için Adorno yerine Hz. Muhammed'e benzeme yarışması düzenledik. Önemli olan dikkatleri çekmek, oturum sırasında dini konuların konuşulacağını sanmıyorum” dedi.

'ONA BENZEMEYİ DENİYORUZ'

'Ona benzemeyi deniyoruz' “Muhammed'e Benzeme Yarışması'nın” tanıtım broşüründe yapılacak etkinlik şu sözlerle açıklandı: Tabii ki peygamberi resmetmek caiz değildir ama biz değerleri ve cümleleriyle ona benzemeyi deneyebiliriz. İnananlar ve inanmayanların, bu güzel sureleri seyircilere nasıl sunduklarını kaçırmayın. İslam belki de hakikaten iyidir. Bunu sakın kaçırmayın.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*