Dalgalanmayı bırak!

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Dr. Ömer Bolat, ekonomi politikalarında istihdam ve kalkınmaya öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Bolat, piyasadaki dalgalanmaların tekrarlanmaması için ekonomi politikalarında istihdam ve kalkınmaya öncelik verilmesi gerektiğini söyledi. MÜSİAD'da gerçekleştirilen Perşembe toplantısında ekonomide ilk yarı yıldaki gelişmeler ve dalgalanma değerlendirildi. Piyasalardaki dalgalanmanın daha ne kadar süreceğinin ve yılın ikinci yarısında dövizin ivmesinin hangi yönde olacağının tartışıldığı toplantıda İşadamlarına detaylı olarak risklerin ve fırsatların altı çizildi.

"SON GÜNLERDE YAŞANANLAR SPEKÜLATİF"

Panelin açılış konuşmasını yapan Dr. Ömer Bolat, bugün yaşananlar göz önüne alındığında, MÜSİAD olarak bugüne dek vurguladıkları ekonomi politikalarında istihdam ve kalkınmaya öncelik temasının eksikliğinin artık iyice hissedilmeye başlandığına dikkat çekti.

Gelinen noktada oluşan kırılganlıkta, söz konusu eksikliğin önemli bir unsur olduğuna dikkat çeken Bolat, sorunun ancak çok yönlü ve sağlam adımlarla aşılabileceğini ve bu çerçevede geçtiğimiz hafta kamuoyuna sunulan MÜSİAD 2006 yılı Ekonomik Görünüm Raporu'nda dile getirilen önerilerin önemine işaret etti.

Türkiye için önemli olanın yatırım, üretim, ihracat olduğuna işaret eden Bolat, "Artık dalgalanmayı tartışmayı bırakıp işimize odaklanmalıyız. Ekonomiyi kilitleyecek esas unsur üretimin ve ticaretin durmasıdır. Son 15 gün içerisinde yaşananlar tamamen spekülatif. Spekülatörler, faizlerin yükselmesinin,Türkiye'nin borç sarmalına girmesinin ve yeniden standby anlaşmaları yapılmasının derdinde. Siyasette gerilim yaratanlar, bu gelişmelerin de bir nevi ortağı oldular. Türkiye'de siyasi istikrarın korunması çok önemli, gemide bir delik açılırsa bundan hepimiz zarar göreceğiz" diye konuştu.

"CARİ AÇIK ETKİYİ ARTIRDI"

Mayıs ayında başlayan dalgalanmanın uluslararası dengesizlikler sebebiyle tetiklendiğini ifade ederek sözlerine başlayan MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı, ekonomist Melikşah Utku da, söz konusu dengesizliklerin ciddi bozulmalara sebep olduğunu ve sürecin etkisini azaltarak orta vadeye uzanma ihtimali olduğunu vurguladı.

Dalgadan en çok etkilenen ülkelerin başında Türkiye'nin gelmesinin başlıca sebebinin cari açığın boyutu ile yakından ilişkili olduğunun altını çizen Utku, cari açık problemi olan diğer ülkelerde de benzer boyutlarda dalgalanmalar olduğunu belirtti. Utku, bugün gelinen noktada Merkez Bankası'nın müdahalelerinin yerinde olduğunu, ancak geçmiş yönetimin aşırı iddialı tarzının ilk kertede bugünkü yönetimin elini bağladığını öne sürdü.

"SERMAYE KAÇIŞI YOĞUN DEĞİL"

Türkiye'nin dış ticaret yapısındaki ve uluslararası konjonktürdeki değişimlerden esasında son gelişmelerin sinyallerinin gözlemlenebilir olduğunu ifade eden Delta Holding Fon Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Baydar da, yaşanan süreçte Türkiye'deki piyasaların sığlığının önemli bir unsur olduğunu belirtti. Bu sığ piyasalarda yabancıların hayli etkin bir konumda bulunduğunu söyleyen Baydar, ancak süreçte ülkeden sermaye kaçışının sanıldığı gibi yoğun olmadığının altını çizdi.

Üretimin ithalata bağımlılığı sebebiyle kurlardaki artışın enflasyona menfi bir şekilde yansıyacağını savunan Baydar, ihracatçının kazancının ise geçici olduğuna inandığını ifade etti. Baydar, ekonomi yönetiminin enflasyonu ve kurların etkisini tüm ayrıntısıyla tahlil etmesi gerektiğini söyleyerek sürecin aşılmasına Merkez Bankası dışındaki kurumların da katkı sağlamasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious