Dalgıçlar, Ankaralıları uyardı

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Ankara İtfaiyesi dalgıçları, Ankaralıları, gittikleri baraj, göl, gölet, akarsu ve su birikintilerine kesinlikle girmemeleri için uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkent'te her yaz mevsiminde onlarca kişinin serinlemek amacıyla girdikleri sularda boğularak öldüğünü hatırlatan dalgıçlar, bu yaz mevsiminin ilk yarısında da Ankara sınırlarında 7 kişinin boğulduğuna dikkat çektiler. Ankara Büyükşehir Belediyesi Su Altı Kurtarma Ekibi elemanları yaptıkları açıklamada, Başkent'te bulunan tüm baraj, göl, gölet ve kent sınırından geçen Kızılırmak ve Sakarya dahil olmak üzere tüm akarsuların yüzmek veya serinlemek amacıyla girilmeye uygun olmadığını belirttiler.

Ankara'daki baraj, göl, göletlerin incelenerek, zemin yapılarının suya girilmesi için uygun bulunmadığı kaydedilerek, söz konusu suların profesyonel yüzücüler için bile tehlike taşıdığına dikkat çekildi.

SU ALTI KURTARMA TİMİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Su Altı Arama Kurtarma Timi, kentin herhangi bir yerinde meydana gelecek boğulma olaylarına müdahale etmeye hazır bekliyor. Mesut Bozkurt, Salih Kurumlu,Yavuz Kökten, Bünyamin Şahin ve Levent Çeri'den oluşan 5 kişilik tim, meydana gelebilecek her türlü olaya müdahale edebilecek yetenek ve donanıma sahip.

Su Altı Kurtarma Timi'nde eğitmen balıkadam olarak görevini sürdüren Salih Kurumlu, sadece Ankara'da değil, ülkenin her tarafında görev yaptıklarını, tüm koşullarda su altı arama ve kurtarma faaliyetlerini gerçekleştirebilecek deneyim ve teçhizata sahip olduklarını ifade etti.

Tecrübenin önemine dikkat çeken Mesut Bozkurt, şunları söyledi: "Akarsularda, bataklıklarda, kış şartlarında donan göllerde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar deneyimimizi artırdı. Her operasyondan sonra bir taraftan bilgi ve tecrübemiz artarken diğer taraftan da birikimlerimizi eğittiğimiz gençlere aktarma fırsatını buluyoruz. Tim elemanlarımız, sadece su altında değil, aldıkları ilk yardım ve kara kurtarma eğitimleriyle de her an göreve hazır durumdalar. Özellikle büyük depremde, daha sonra Türkiye'nin dört bir yanından gelen yoğun talepler doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirdik."

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın, muhtemel göçük ve benzeri felaketlerde arama kurtarma faaliyeti için yetiştirdiği köpek timi de su altı aramalarında kullanılmak üzere eğitiliyor.

Köpeklerin canlılarla ilgili tepki verdiğini ifade eden yetkililer, boğulma vakasında ölen kişinin 24 saat adrenalin salgısının devam edeceğini, bu nedenle boğulma olayının hemen ardından yapılacak arama çalışmalarında köpeklerden de yararlanılabileceğini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious