Dalya operasyonunda 14 hırsız yakalandı

Dalya operasyonunda 14 hırsız yakalandı.7151
  • Giriş : 08.06.2007 / 15:20:00

Hırsızlık olayına karıştıkları iddia edilen suç örgütünün üyesi oldukları bildirilen biri kadın 14 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya'da gruplar oluşturarak çok sayıda hırsızlık olayına karıştıkları iddia edilen suç örgütünün üyesi oldukları bildirilen biri kadın 14 kişi gözaltına alındı.

Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, özellikle il merkezindeki ev, iş yeri ve araçlardan gerçekleştirilen çok sayıda hırsızlık olayıyla ilgili Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerinin, zanlıların tespit edilmesine yönelik kapsamlı soruşturma başlattığı bildirildi.

Açıklamada, hırsızlıkların, Antalya'da bir çok suçtan sabıkaları bulunan zanlıların liderlik yaptığı bir suç örgütünce gerçekleştirildiği belirlenirken, suça karışan suç örgütünün liderleri, üyeleri ve bağlantı kişilerin kimliklerinin ve eylemlerinin aylar süren takip ve istihbarat çalışmasıyla tespit edildiği bildirildi.

Tespit çalışmalarının ardından Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin dün sabaha karşı 250 polisin katılımıyla 33 adreste eş zamanlı operasyon düzenlediği bildirilen emniyet açıklamasında, 9'u grup lideri, 1'i kadın, toplam 14 kişinin yakalandığı kaydedildi.

-POLİSİN TABANCASINI DA ÇALMIŞLAR-

İddiaya göre, suç örgütü liderleri ve üyelerinin adreslerinde yapılan aramalarda, çeşitli yerlerden çalındığı ve örgüt liderlerince kullanıldığı öne sürülen 5 tabanca ile 250 değişik markalarda çalıntı cep telefonu, çok sayıda bilgisayar, fotoğraf makinesi ile elektronik ve çeşitli kişisel kullanım eşyaları ele geçirdi.

Yakalanan zanlıların karıştıkları eylemlerle ilgili genişletilen soruşturmada, Antalya'da 37 faili meçhul ev, iş yeri ve araçtan hırsızlık olayının aydınlatıldığı bildirilirken, polis, aydınlatılan olay sayısının 100'ü bulabileceğini bildirdi. Açıklamada, operasyona ''Dalya'' adını verildiği de ifade edildi.

Açıklamada,, ele geçirilen 5 tabancadan birinin Antalya Emniyet Müdürlüğünde görevli bir polis memurunun evinden çalınan beylik tabancası olduğu kaydedildi.

Yakalanan zanlılardan grup lideri oldukları savunulan 9 kişinin de aralarında bulunduğu 12 zanlının, hırsızlık olaylarına aktif olarak katıldıkları, M.G. adlı genç kadın ile N.T. adlı kişinin de sahip oldukları cep telefonu bayisinde çalıntı cep telefonlarını sattıkları öne sürüldü. Kadın zanlının gözaltında bulunan grup liderlerinden S.G'nin kardeşi olduğu da bildirildi.

-HIRSIZLIK PARASIYLA KUMAR VE TEFECİLİK-

Zanlıların özellikle son 5 aylık süreçte Antalya'da sabah saatlerinde araçlardan, geceleri de ev ve iş yerlerinden hırsızlık yaptıkları belirtilen açıklamada, grup liderlerinin, mahalle ve şehir adıyla kurulan iki ayrı derneğin lokallerinde kumar oynattıkları iddia edildi.

Söz konusu iki derneğin lokalinde kumar makineleri ele geçirilirken, kumar oynadıkları belirlenen 120 kişi hakkında da ayrıca işlem yapıldığı açıklandı.

Öte yandan, grup liderlerinin bir çoğunun hırsızlık mallarının satılması, tefecilik ve kumar oynatma gibi eylemleri bulunduğu, bu zanlıların lüks otomobil ile evlere sahip oldukları öne sürüldü.

Emniyet yetkilileri, ''Dalya'' operasyonun, hırsızlıklarla ilgili Antalya'da gerçekleştirilen önemli operasyonlar arasında yer aldığını, suç ve suçluyla mücadelenin, vatandaşların desteğinin artması sayesinde kararlılıkla sürdürüldüğünü vurguladılar.

Hırsızlık Büro Amirliğinde sorguları süren ve çoğunluğu akraba olan zanlıların bazılarının farklı suçlardan arandıkları da belirlenirken, zanlılar H.T, Ü.T, İ.T, B.G, S.G, Ş.A, E.D, Ş.D, M.M, İ.E, H.A, C.V ile hırsızlık malı satın aldıkları öne sürülen N.T. ve M.G. sorgularının ardından, ''Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, hırsızlık, hürriyeti tahdit, alıkoyma, uyuşturucu madde temin etmek ve kullanmak, tefecilik yapmak, sahte belge düzenlemek ve kullanmak'' suçlamalarıyla adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious