Dalyan'da caretta turları

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Caretta caretta turlarına turistler bir hafta önceden rezarvasyon yaptırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Turizm beldesi Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Dalyan'da caretta caretta deniz kaplumbağalarının rahatsız olmaması ve dalyan kanalının temiz kalması için Kardak Turizm'in sahibi Özay Akdoğan, 227 milyon YTL harcayarak güneş enerjisiyle çalışan tekne yaptırdı. Özay, bu tekneyle turistlere deniz kaplumbağalarını görme turları düzenliyor.
Caretta caretta turu saat 09.00'da başlayıp12.00'de Dalyan İskelesi'nde sona eriyor. Tura çıkan turistler Dalyan Kanalı ile İztuzu Plajı kesişim noktasında altı kaplumbağayı balıkçılardan aldıkları yengeçle besliyor. Deniz kaplumbağası görme turlarına çıkan dönüşte güneş enerjisi ile çalışan teknenin dönüşümlü kaptanlığını yapıyor. Tura çıkılmadan önce tekne içinde 15 dakika Özay Akdoğan yabancı konuklara Caretta carettalar hakkında İngilizce ve Almanca bilgi veriyor.

Deniz kaplumbağası severlere günlük ' Dalyan Kanalı'nda Caretta caretta görme turları' düzenlediklerini bildiren Kardak Tourism Sahibi Özay Akdoğan, tekne ile geziye ortalama 25 turistin katıldığını belirtti. Köyceğiz ve Dalyan'da 600 tekneciden, güneş enerjisi ile çalışan tek teknecinin kendisi olduğunu ifade eden Özay Akdoğan, 3 saat süren turu 20 YTL'ye yaptıklarını aktardı. Özay, "Güneş enerjisi ile çalışan Caretta turuna turistler büyük ilgi gösteriyor. Teknemiz güneş enerjisi ile çalıştığı için Dalyan Kanalı'nın kirlenmesi ve carettaların motor gürültüsünden korkmasını önlüyoruz. Turda turistler 1 saat caretta carettalara yengeç ve balık atarak vakit geçiriyor. Yabancı misafirler su yüzeyine çıkan deniz kaplumbağasının oksijen alışını ölümsüzleştirmek için kamera ve fotoğraf makinası kayıt altına alıyorlar." diye konuştu.

İnternette okuduktan sonra caretta caretta görme turlarına katılmak için Dalyan'a İngiltere'nin Wells şehrinde geldiklerini bildiren Jack Holland ve Charlotte Sullian, biyoloji öğrencisi olduklarını ve deniz kaplumbağlarının Akdeniz'de üreme alanlarının Yunanistan, Türkiye, Kıbrıs, Tunus ve Libya olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious