Damacana sularda kanser tehlikesi

Damacana sularda kanser tehlikesi.15224
  • Giriş : 23.06.2009 / 17:15:00

Damacana sularının üzerindeki su pompalarının yapımında kimyasal madde kullanılmasından dolayı, içilen sulara kanserojen maddelerin bulaşma ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaz aylarının gelmesiyle daha fazla tüketilen damacana sularına Tüketiciler Birliği Antalya Şube Komisyonlar Sorumlusu Neşet Gündüz'den tehlike uyarısı geldi.

Gündüz, sularının üzerindeki su pompalarının yapımında kimyasal madde kullanılmasından dolayı, içilen sulara kanserojen maddelerin bulaşma ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Komisyonlar Sorumlusu Neşet Gündüz, yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer verdi:

"Damacana ve suları basan pompaların birçok hastalığa yol açtığı, kimyasal gaz oluşturduğu ve de birçok riskler taşıdığını bilmenizi istiyorum. Damacana suları basan pompalar hepatit virüsleri, verem, ishal, tifo, dizanteri gibi enfeksiyon hastalıklarına neden olan bakterileri barındırmaktadır. Türkiye'de hazır ve işlenmiş su tüketiminin her geçen gün artarken, bu artış sürecinde gerek bilinçsiz kullanım gerekse sorumluluk sahibi olamayan üreticiler nedeniyle sağlıkta riskler ortaya çıkmaktadır".

Damacana sularının kullanım temelinde 3 risk bulunduğunu kaydeden Gündüz, "Bunlar damacana pompalarından kaynaklanan bakteri kirliliği, damacana hammaddesinden kaynaklanan kimyasal kirlilik ve üretim sırasında oluşabilecek kirliliklerdir.

Pompa kaynaklı kirliliklerin genellikle bilinçsiz tüketimden kaynaklandığını, suyu dışarıdan aldığı hava yardımıyla basan pompalar, nemli ve havaya açık bir ortam oluşturdukları için her zaman bakteriyolojik kirliliğe açıktır.

Bundan dolayı damacana pompaları haftada bir kez klorlu suyla temizlenerek dezenfekte edilmeli ve pompalarda oluşabilecek bakteriler engellenmelidir.

Çünkü pompalarda oluşabilecek bakteri biyofilmler (Kaygan tabaka) hepatit virüsleri verem, ishal, tifo, dizanteri gibi enfeksiyon hastalıklarına neden olan bakterileri barındırmaktadır. Pompalar temizlenebilir özellikte değilse mutlaka yılda bir kez değiştirilmelidir" ifadesini kullandı.

Gündüz diğer riskli grupları da şöyle sıraladı, "Damacana hammaddesi olarak kullanılan kimyasallarda 'Fosgen' adında oldukça zehirli ve savaşlarda kullanılan kimyasal bir gazın ortaya çıktığıdır. Bu zehirli kimyasalın yüzeyi yıpranmış ve uzun bir süre içinde su bekletilen damacanalardan sulara karışabilmektedir.

Bu nedenle yıpranmış ve aşınmış damacanaların satın alınmaması, bunların yaklaşık 50 kullanımdan sonra imha edilmesi gerekmektedir. Piyasada satılan damacana sularının bazıları işlenmiş sulardan, bazıları ise doğal memba sularından damacanalara doldurulması sırasında oluşabilecek hijyenik olmayan koşullar bakteriyolojik kirliliğe sebep olmaktadır.

Ayrıca suların hangi şartlarda işlendiği ve ne gibi koşullarda depolanıp son kullanıcıya verileceği de çok önemlidir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*