Damacana suya ilgi arttı

Damacana suya ilgi arttı.15224
  • Giriş : 31.08.2008 / 11:57:00
  • Güncelleme : 31.08.2008 / 12:01:59

Başta İzmir olmak üzere 6 ilin şebekesinden zehirli su akması, ambalajlı su satan firma sayısını patlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2005-2007 yılları arasında 16 firma Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat alırken, bu yılın sadece ilk sekiz ayında 13 girişimci damacana suyu satmak için başvuruda bulundu.

Verilen izinlerle birlikte evlere ve işyerlerine su servisi yapan firma sayısı 247'ye ulaştı. Bakanlık, sektördeki büyümeye paralel olarak denetimlerini sıklaştırdı.

İzmir, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Van ve Kars'taki şebeke sularının riskli olduğunun ortaya çıkması, dikkatleri ambalajlı su sektörüne çevirdi. Yüksek arsenikli şebeke suları sebebiyle vatandaşların yemeklerde bile hazır su kullanması, ambalajlı su tüketimini yüzde 85'lere ulaştırdı. Damacana firmaları köylere kadar servis yapmaya başlayınca talebi fırsata çevirmek isteyen şirketler de yeni su kaynakları arayışına girdi. Kaynak bulan girişimciler ise ruhsat için Sağlık Bakanlığı'nın yolunu tuttu.

Denetimler düzenli yapılıyor

Sağlık Bakanlığı Çevre Sağlığı Daire Başkanı Hüseyin Uludağ, baraj sularının azaldığını belirterek, ambalajlı su satışlarında büyük bir artış olduğunu söylüyor. Sektördeki hareketliliğin de ruhsat başvurularında kendini gösterdiğini belirten Uludağ, tüketime paralel olarak sektöre yapılan denetimlerin sıklaştırıldığını ifade ediyor. Uludağ, şu bilgileri veriyor: "İşletmeler kendi laboratuvar analizlerini her gün yapıyor ve 1 yıl saklıyor. İl sağlık müdürlükleri ise 3 ayda bir denetim yapıyor. Bakanlık uzmanları da şikayetlere göre su firmalarına suyun dolum şartları, saklanma koşullarıyla ilgili incelemelerde bulunuyor. Şartlara uymayanlara para cezası, suç duyurusu ve ruhsat iptali cezaları veriliyor."

Geçen yıl izin almadan kaynak eklemesi yapan firmaların ruhsatının iptal edildiğine dikkat çeken Uludağ, "Gazetelerde yayınlanan bir firmanın suyundan böcek, diğerinde yoğunlaşmaya bağlı mikroorganizma çıktığına yönelik haberleri takibe aldık. O serideki 500 mililitrelik suları piyasadan toplatıp imha ettirdik." diyor. Daire başkanı, gelen ihbarları firmalara zarar vermeyecek şekilde titiz bir çalışmayla sonuçlandırdıklarını da vurguluyor. Büyük firmaların ismini kullanarak şebeke suyundan dolum yapıldığı iddiasına ise şöyle karşılık veriyor: "Ankara ve çevresinde büyük firmaların 19 litrelik damacanalarına su dolumu yapıldığı söylendi. Gece denetimleri yaptık. Ancak bu tür örneklere rastlamadık."

İzmir'de okullarda pet şişeyle su dağıtılacak

Yüksek arsenik oranı yüzünden suyu içilemeyen İzmir'de, yarından itibaren ilköğretim okullarında pet şişeyle su dağıtılacak. Sular, arsenik oranının daha yüksek olduğu Karşıyaka, Bornova ve Çiğli bölgelerindeki okullarda verilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, ilköğretim 1. sınıf öğrencilerinin ders başı yapacağı yarından itibaren, Karşıyaka, Bornova ve Çiğli bölgelerindeki okullara pet şişelerle içme suyu dağıtılacak. Belediye, söz konusu bölgelerdeki öğrencilerin, sağlıklı içme suyu ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla okullara su deposu yapacak. Depolar yapılıncaya kadar 3 ilçedeki 158 ilköğretim okulunun öğrencilerine, her gün yarımşar litrelik pet şişelerde su dağıtılacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilköğretim okullarındaki içme suyu sıkıntısını gidermek için okullara fiberglas su deposu kurma hazırlıklarının sürdüğünü kaydetti. Şehrin ana kuyulardaki arsenik arıtma tesislerinin yapım çalışmalarının 3-4 ayda büyük oranda tamamlanacağını belirten Kocaoğlu, sistem devreye girdiğinde musluklardan akan suyun arsenikten arındırılmış olacağını bildirdi. Başkan Kocaoğlu, yeni arıtma sistemleri tamamlanıncaya kadar 1 Ağustos 2008 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 0-13 ton arasındaki su kullanımlarından ton başına sadece 10 YKr aldıklarını hatırlattı. Kocaoğlu, "Hemşehrilerimizin bütçelerine destek olabilmek amacıyla aldığımız bu kararın İZSU'ya maliyeti yaklaşık 60 milyon YTL'dir. İzmirlilerin, sağladığımız bu destekle geçiş döneminde içme suyu temin edebileceklerini düşünüyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*