Damar sertliğini hafife almayın

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

Damar sertliği kanserden daha fazla ölüme sebep oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde görev yapan Doç. Dr. Kamil Göl, damar sertliğinin insanların doğumu ile başladığına değinerek hastalığın kimi zaman ileri yaşlarda, kimi zaman ise genç yaşlarda vücuda yaptığı hasarlarla kendini belli ettiğini söyledi.

Göl, damar sertliğinde, en çok beyni besleyen şah damarların, kalbi besleyen koroner damarların ve bacakları besleyen femoral damarların bu hastalıktan etkilendiğini ve tıkandığını anlattı:

"Beyni besleyen şah damarlarının tıkanması geçici veya kalıcı körlük ya da felçler, inmelerle sonuçlanmaktadır. Bacaklarımızı besleyen damarların tıkanması yürümekle bacaklarda ortaya çıkan Ağrı, ayaklarda yaralar, kangren ile sonuçlanabilmektedir.

Kalbi besleyen koroner damarların tıkanması ise istirahatte ya da egzersiz ile ortaya çıkan göğüs ağrısı, göğüste yanma, kalp krizi, kalpte ritm bozuklukları ve bunların komplikasyonları ile doğrudan ölüme varan sorunlara yol açmaktadır."

Damar sertliği olan kişilerin pek çoğunun bu hastalıklarının farkına kalp krizi geçirdikten sonra vardıklarına dikkat çeken Göl, damar sertliğini hızlandıran bazı risk faktörleri olduğunu belirtti.

Erkek olmak risk faktörü

Doç. Dr. Göl, damar sertliğinin erkeklerde kadınlara oranla daha sık görüldüğünü vurgulayarak, erkek olmanın damar sertliği için bir risk faktörü olduğunu söyledi.

Kadınlarda ise menopoz sonrası koroner kalp hastalığı sıklığının erkeklere yakın olduğunu söyleyen Göl, diğer risk faktörlerini de sıraladı:

"Ailesinde erken yaşta kalp hastalığına yakalanmış kişiler, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kan yağlarının yüksekliği, pıhtılaşmanın kolaylaştığı bazı hastalıklar ve sigara damar sertliğinin risk faktörlerini oluşturur.

Ancak bunların içinde toplumumuzda sigaraya başlama yaşı 11'lere düştüğü göz önüne alınılırsa bu risk faktörlerinden en önemlisi sigaradır."

Damar sertliğinin vücudun her yerini kaplayan, bütün organ ve dokulara ulaşarak, gereken besin ve oksijeni taşıyan atardamarlarda tıkanıklıklara yol açtığını kaydeden Göl, damar tıkanıklığının tüm dünyada kanserden daha fazla ölüme sebep olan bir hastalık olduğunu vurguladı.

Damar sertliğinin, tamamen ortadan kaldırılamasa bile ilerlemesinin durdurulabildiğini veya yavaşlatılabildiğini belirten Göl, "Damar sertliğinden korunmak için sigaradan kurtulmak, spor yapmak, dengeli beslenmek ve stresten uzak durmak gerekir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious