Damdan düşmeler arttı

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Mardin Devlet Hastanesi'nden Dr. Ahmet Muhtar, ilde her gün ortalama 15 kişinin damdan düşme neticesi ortopedi servisine başvurduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aşırı sıcak, akrep ve yılın sokmalarından korunmak için damlarda yatan vatandaşlardan bazılarının düşerek sakat kaldığına dikkat çeken Muhtar, bu nedenle hastaneye başvuran kişi sayısında önemli bir artış yaşandığını kaydetti. Her gün ortalama 15 kişinin bu nedenle Devlet Hastanesi'ne başvurduğunu kaydeden Ahmet Muhtar, "Bu sayı, bazı günler 20'yi buluyor. Düşmeler, sakatlanmaların yanısıra, beyin travması, beyin kanaması, mafsal kırıkları gibi telefisi güç rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor." dedi.

Damların yanı sıra, balkonda yatan vatandaşlara birtakım uyarılarda bulunan Muhtar, şöyle konuştu: "Ani refleksler düşmelere etkendir. Bu nedenle su, tuvalet gibi ihtiyaçların karşılanması sırasında ani kalkışlardan kaçınılmalı. Tahtların ve damların çevre koruma duvarlarının olması şart. Damdan düşmelerin tedavi giderleri açısından devlete olan maliyeti bir hayli yüksek. Sakatlıkların önlenmesi için uyarılarımızın dikkate alınması gerekiyor."

Haziran ayında başlayan dışarıda yatmalar 4 ay boyunca sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious