Damlatan suya dikkat!

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Su kaynakları hızla tükenen Türkiye, yakın gelecekte susuzluk tehlikesi ile karşı karşıla bulunuyor,

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bazen farkında olduğumuz ya da olmadığımız çok küçük su kaçakları, büyük su israfına yol açıyor. Damlatan musluğu ’damlaya damlaya göl olur’ atasözünü doğrular nitelikte su israfına neden oluyor. Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) Genel Müdürü Doç.Dr. Rüstem Keleş, damlatan bir musluğun ayda 3 ton su israfına yol açtığını söyledi. Bunun da su faturasına vergilerle birlikte 6 YTL’lik bir ek yük getirdiğini ifade eden Keleş, sadece basit bir conta değiştirerek ayda 3 ton suyun israf edilmesinin önlenebileceğini kaydetti.

Sızdıran bir sifonun da 8 ton su kaybına sebep olduğunun altını çizen Keleş, diş fırçalarken veya el yüz yıkanırken 2 dakika açık bırakılan musluktan 20 litre su aktığını, bu suyun sadece 2 litresini kullandığımızı, 18 litre suyun ise boşa aktığı bilgisini verdi.

Keleş, "Otomobil ve balkon yıkarken kova kullandığımızda 20 litre su kullanırız. Ama hortum kullandığımızda ise 100-150 litre su harcarız. Alınacak çok küçük tedbirlerle su israfının önüne geçilmesi durumunda hem paramız cepte kalacak, hem de daha az su kaynağımız tükenecek. Bir vatandaş olarak buna dikkat etmeliyiz. Çünkü Türkiye sanıldığının aksine su zengini bir ülke değil. Bir damla suyu bile boşa harcamamak için özen göstermeliyiz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious