Danimarka, Roj Tv için yeni kanıt istedi

Danimarka, Roj Tv için yeni kanıt istedi.6506
  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin PKK yayın organı Roj Tv'nin kapatılması için gönderdiği kanıtlar Danimarkalı yetkililer tarafından yeterli ve inandırıcı bulunamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Roj Tv'nin kapatılması için Türkiye tarafından konuyla ilgili şimdiye kadar sunulan kanıtlar yeterli bulunmadı. Danimarka, Ankara'nın yeniden belge göndermesi talebinde bulunduğu öğrenildi.

Danimarkalı yetkililer, Türkiye'nin gönderdiği kanıtların inandırıcı olmaması nedeniyle savcıların harekete geçemediğini ifade etti. Bunun üzerine Türkiye, Roj Tv'yle ilgili yeni bir dosya hazırlayarak Danimarka Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla adli mercilere ulaştırdığı öğrenildi.

Danimarkalı yetkililer davanın Türkiye'den gelen yeni belgelerin değerlendirilmesinin ardından açılacağı belirtiliyor. Roj Tv'yle ilgili Danimarka'nın kararını önümüzdeki yıl verilmesi bekleniyor.

Türk yetkililer, PKK terör örgütünün yayın organı olduğu için 2005 Kasım ayında Roj Tv'nin kapatılması için Danimarka makamları uyarmıştı. Yine geçen yıl Aralık ayında DTP'li 56 belediye başkanı Roj Tv'nin kapatılmaması için Danimarka Hükümeti'ne dilekçe göndermişti. Bunun üzerine DTP'li belediye başkanları hakkında dava açılmış ve davanın ilk duruşması Eylül tarihinde görülmüştü.

Öte yandan bir süredir Van, Hakkari, Mardin ve Diyarbakır'da Roj TV ve Kürtçe müzik kanalı MMC'nin yayınları sinyal gönderilerek engelleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious