Danimarka, tepkiler üzerine geri adım attı

  • Giriş : 21.11.2006 / 00:00:00

Hazreti Peygamber'e hakaret içeren karikatürler sebebiyle büyük tepki çeken Danimarka'da yeni bir skandal ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Papaz Christian Meidahl ve öğretmen eşi Henny Nörgaard tarafından kaleme alınan kitapta İslamiyet 'terör' başlığı altında inceleniyor. Çeçenistan'daki Beslan okul baskını, 11 Eylül saldırısı ve El Kaide lideri Üsame bin Ladin hakkında bilgi verildikten sonra konu Müslümanlara getiriliyor. Ve ardından şu ifadeler kullanılıyor: "Her ne kadar bütün Müslümanlar terörist değilse de bütün teröristler Müslüman'dır." Konu medyaya yansıyınca Danimarka eleştiri yağmuruna tutuldu. Tepkiler üzerine inceleme başlatan yayınevi, kitabı toplatma kararı aldı. Ülkedeki Müslümanlar, kitabın yazarları hakkında dava açmaya hazırlanıyor.

Papa 16. Benedict'in İslam'a hakaret içeren sözlerinin İslam aleminde yol açtığı hasarın giderilmeye çalışıldığı bir dönemde Danimarka'da ilkokul öğrencilerine okutulan ders kitabında Müslümanları kızdıracak bir ifade ortaya çıktı. Ülkede ilköğretim 5. sınıfta okutulan 'Biz ve Hıristiyanlık' adlı kitapta, dünyadaki teröristlerin Müslüman oldukları öne sürülüyor. Papaz Christian Meidahl ve öğretmen eşi Henny Nörgaard tarafından kaleme alınan kitapta İslamiyet, "Köktendincilik ve Terörizm" başlığı altında anlatılıyor. Kitapta, Beslan okul baskını, 11 Eylül saldırısı ve terör örgütü El Kaide lideri Üsame bin Ladin hakkında bilgi verildikten sonra konu terör ve Müslümanlara getiriliyor. Kitapta, "Her ne kadar bütün Müslümanlar terörist değilse de bütün teröristler Müslümandır." ifadesi kullanılıyor. Dünyadaki bütün teröristler Müslüman olarak gösterilirken, terör örgütleri ETA, Kızıl Tugaylar, IRA gibi örgütlerin Müslüman olmadıkları konusunda bilgi verilmiyor. "Hiç kimse kendine neden en geri kalmış ülkelerin Müslüman ülkeler olduğunu sormuyor?" ifadesi kullanılarak, İslam ile yoksulluk arasında paralellik kuruluyor.

Ancak Danimarka'da birçok okulda okutulan 'Biz ve Hıristiyanlık' kitabını yayınlayan Malling Beck Yayınevi, gelen tepkiler üzerine geri adım atmak zorunda kaldı. Yayınevi sorumlusu Lars Tindholdt dün, kitaptaki bazı bölümlerin İslam'la terörü eş gösteren çağrışımlar yaptığını kabul ederek, "Gelen eleştiriler üzerine yapılan araştırma sonucu kitabın geri çekilmesine karar verdik." açıklamasını yaptı. Kitabın yazarı Papaz Christian Meidahl Alborg ise konuya ilişkin Danimarka'da yayınlanan Politiken gazetesine verdiği demeçte İslamiyet'in terör anlamına gelmediğini; ancak terörün İslam'ın bir parçası olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious