Küstah çağrı: Yıldırım'ı engelleyin

Küstah çağrı: Yıldırım'ı engelleyin.20684
  • Giriş : 12.03.2017 / 16:57:00
  • Güncelleme : 12.03.2017 / 17:08:33

Danimarka Halk Partisi, Başbakan Binali Yıldırım'ın buraya düzenleyeceği ziyaretin engellenmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partinin genel başkan yardımcısı ve Danimarka Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu başkanı Sören Espersen, Başbakan Lars Lökke Rasmussen ile belediye yetkililerine çağrıda bulunarak Binali Yıldırım'ın Danimarka'da seçim kampanyası yapmasını engellemesini istedi

Espersen, Kuzey'e yaptığı açıklamada, "15 Temmuz darbe girişiminin ardından Danimarka'da yaşayan Türklerin nasıl birbirlerine girdiklerini hep birlikte gördük. Danimarka topraklarında seçim kampanyası yapmak Danimarka'ya uyum sağlamaları için uğraştığımız Türklerin arasında huzursuzluğa ve çatışmaya yol açacaktır. Başbakan Yıldırım resmi ziyaret için geliyorsa başımızın üstünde yeri var. Kendisiyle tanışıp konuşmaktan ben de onur duyarım, ama Danimarka'da seçim kampanyası yapmak için buraya gelmemelidir. " dedi.

Espersen, Almanya ve Hollanda'da devlet yetkililerinin aynı gerekçelerle Türk siyasetçilerinin ziyaretlerine karşı çıktıklarını, o ülke liderlerinin de kendi sınırları içinde yaşayan Türk göçmenler arasında huzursuzluk çıkmasından korktuklarını söyledi.

'KÜRTLERİ PROVOKE EDECEKTİR'

Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Venstre'nin dış politika sözcüsü  Michael Aastrup Jensen da konuyla ilgili açıklama yaptı.

Jensen "Umarım Türk başbakan, Almanya ve Hollanda'da gündeme geldiği şekliyle seçim toplantısı yapmaya gelmiyordur. Bu, çok tuhaf kaçacaktır. Seçim kampanyası yapmak istiyorsa Türkiye'de yapabilir," dedi.

Jensen, Twitter'daki açıklamasında da "Yıldırım'ın burada seçim kampanyası yürütmesi bizi ve Kürtleri de provoke edecektir" şeklinde konuştu.

Sputnik

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*