Danimarka gazetesi, Yahudi Soykırımı karikatürlerini yayınladı

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Danimarka'daki Information adlı gazete, Peygamber Efendimiz'e yönelik hakaret içeren karikatürlerin ardından

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazete, Tahran'da hala sergilenen karikatürlerden 6 tanesine yer verdi. Gazetenin editörü Palle Weis, karikatürleri yayınlayıp yayınlamaya çok düşündüğünü ifade etti. BBC'ye konuşan Weis, karikatürleri Tahran'daki sergi haberi ile birlikte verdiklerini kaydetti. Weis, karikatürlerin "tatsız ancak öngörülebilir" olduğunu söyledi.

Jyllands-Posten adlı gazete, 30 Eylül'de Hz. Peygamberi terörist olarak gösteren 12 karikatür yayınlamıştı. Karikatürlerin Norveç'teki bir dergide yayınlanması ardından Müslüman ülkeler tepki göstermiş ve çeşitli şiddet olayları yaşanmıştı. Bazı ülkeler Danimarka ürünlerine boykot uygulamıştı. Bunların yanı sıra İran, Yahudi Soykırımı ile ilgili bir karikatür yarışması başlatmıştı.

Weis, Kopenhag'daki Yahudi dini lideri ile görüştükten sonra karikatürleri yayınladıklarını söyledi. Weis, "Dini lider bu karikatürlerin daha kötülerini gördüğünü söyledi. Bu karikatürler tatsız ancak öngörülebilir. Bu karikatürler tamamen zararsız. Ancak bunların iyi bir sanat eseri oldukları söylenemez." dedi.

Weis, okuyucuların tepkisinden endişe etmediğini kaydetti. Yahudi dini lider ile yaptıkları röportajı karikatürlerin yayına yerleştirdiklerini belirten Weis, neden karikatürleri yayınladıklarını da gazetede açıkladıklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious