Danimarka sünneti tartışıyor

Danimarka sünneti tartışıyor.15495
  • Giriş : 17.11.2008 / 20:33:00

Müslümanlar ve Yahudiler tarafından dini bir vecibe olarak yapılan erkek çocukların sünnet ettirilmesi geleneği Danimarka'da tartışma konusu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Danimarka Çocuklar Konseyi ve Etik Kurulu yaptıkları açıklamalarla ülkede erkek çocukların sünnet edilmelerinin önüne geçilmesini istedi.

Çocuklar Konseyi Başkanı Charlotte Guldberg konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede "toplumumuzda kız çocuklarının sünnet edilmesinin kabul edilemez olduğuna dair bir konsensus var. Bununla beraber toplum erkek çocukların sünnet edilmesine ise dini bir vecibe olduğu için hoşgörüyle bakıyor. Bu bizim erkek ve kız çocuklarına yaptığımız bir ayrımcılık" dedi ve erkek çocuklarının sünnet edilmesi uygulamasına son verilmesini talep etti.

Kız çocuklarının sünnet edilmesinin yasa ile yasaklandığını hatırlatan Guldberg 15 yaşından küçük erkek çocukların sünnet edilmesinin de yasa ile yasaklanmasını talep etti. Etik Kurulu Başkanı Peder Agger konuya biraz daha temkinli yaklaşırken insanların çocuklarını sünnet ettirmek için çocuklarının 15 yaşına gelmelerini beklemelerini önerdi. Agger, 15 yaşına gelmiş çocukların psikolojik baskı altında kalmadan sünnet olup olmamaya karar verebileceklerini söyledi. Kopenhag Üniversitesi'nden Profesör Kirsten Ketscher ise dinlerin kendilerini hukuktan bağımsız olarak göremeyeceklerini söyleyerek sünnet olacak çocukların 15 yaşına gelmesinin beklenilmesi gerektiğini savundu.

Erkek çocukların sünnet edilmesinin yasalarla engellenmesi fikrine karşı çıkan Danimarka Başhahamı Bent Lexner ise "yahudiler sünnet geleneğini korumak için yıllarca mücadele verdiler. Bu bizim kimliğimizin bir işareti. Bize sünneti yasaklamak Hristiyanların vaftiz olmasını yasaklamakla aynı şeydir" dedi. İmam Abdülvahid Pedersen ise "sünnet olmaya çocukların kendilerinin karar vermesi gerekiyorsa aynı şey niçin vaftiz edilen çocuklar için istenmiyor" şeklinde tepki gösterdi. Bununla beraber Kutsal Ahit'te yer alan sünnet emri nedeniyle Koptik Kilisesi, Etiyopya Ortodoks Kilisesi gibi bazı Hristiyan cemaatlerde de sünnet geleneği bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*