Danimarka'da 20 araç ateşe verildi

Danimarka'da 20 araç ateşe verildi.12480
  • Giriş : 19.02.2008 / 09:21:00

Danimarka'da Hz. Muhammed'i tahkir eden karikatürlerin yeniden yayımlanması üzerine başlayan olaylar dün gece de 20 aracın ateşe verilmesiyle devam etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Olaylar birçok kentte çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı mahallelerde meydana geldi.

Polis yetkilileri, olaylarda 130'dan fazla gencin gözaltına alındığını, bu gençlerden bazılarının 11-13 yaşlarında olduğunu söyledi.

Danimarka polisi, dün gece kimliği belirsiz kişilerin batıdaki Ballerup kentindeki bir okulu kundaklamaya çalıştıklarını, büyük bölümü Seeland adasında olmak üzere ülke genelinde 20 aracın ateşe verildiğini açıkladı.

Bu olaylara rağmen dün gecenin, bir haftadan beri "en sakin gece" olduğunu belirten polis yetkilileri, hafta sonunda 370'den fazla aracın yakıldığını hatırlattı.

Göçmenler de, karşı saldırıların hedefi haline geldi. Başkent Kopenhag'da, Türklere ve Pakistanlılara ait araçlar kundaklandı.

Kopenhag'ın Amager semtinde yaşanan olayda 10 araç kül oldu. Araçlardan sıçrayan alevlerle, Türkler'in de yaşadığı bir bina kısmen yandı.

10 Şubat'ta başlayan ve çoğunlukla göçmen mahallelerinde çıkan olaylar, başkent Kopenhag'dan ülke geneline yayılmıştı.

Olayları, Danimarkagazetelerinin Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürleri yeniden yayımlamasının mı, göçmen gençlere polis tacizlerinin mi tetiklediği bilinmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious