Danimarka'da 'başörtü güzeli' tartışması

Danimarka'da 'başörtü güzeli' tartışması.12235
  • Giriş : 30.05.2008 / 11:18:00

Danimarka’da devlet televizyon ve radyo kanalı DR’nin açtığı 'Bayan Başörtü' güzellik yarışması, Müslümanların tepkisini çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son katılım tarihi 8 Haziran olarak açıklanan yarışmaya katılmak için 15 yaşından büyük olmak yeterli.

Kanal yetkilileri, şu ana kadar yarışmaya 20 kadının başvuruda bulunduğunu söylüyor.

Yarışmanın jüri üyeliğini bir moda uzmanının yapacağı, birinciye ise özel tasarım bir başörtüsü ve I-pod kazanacağı belirtildi.

Kanal yetkilileri, yarışmayla amaçlarının Danimarka’daki Müslüman kadınların da en az gayrimüslimler kadar modayı izlediğini ve kendilerine özgün stilleriyle gündeme gelmeyi hak ettiklerini göstermek olduğunu söylüyor.

Ancak yarışmaya daha şimdiden hem siyasi partiler hem de ülkedeki Müslüman cemaatinden büyük tepki geldi.

İktidardaki Liberal Parti sözcüsü, başörtüsünü, 'kadınlar üzerindeki erkek baskısının simgesi' olarak tanımlarken, Yeni İttifak Partisi’nin Müslüman başkanı da, DR'nin vatandaşların parasıyla böyle bir yarışma düzenleyeceğine, başörtüsüne karşı olduğu halde iyi bir müslüman olan genç kız yarışması düzenlemesi gerektiğini savundu.

Danimarka İslami İnanç Topluluğu’nun sözcüsü Smain Benyrbah ise, örtünmenin amacının cinselliği gizlemek olduğunu vurgulayarak, Müslüman kadınlara yarışmayla kendilerini teşhir etmeme çağrısında bulundu.

Danimarka’da Mayıs ayı başında, mahkeme ve parlamentoda başörtüsünü serbest bırakan giysi yönetmeliklerinin benimsenmesi, tartışmalara yol açmıştı.

2005 yılında Danimarkalı bir gazetenin, Hz. Muhammed'i terörist olarak gösteren karikatürler yayınlamasının ardından tüm dünyada düzenlenen Danimarka karşıtı gösterlerde 100'ü aşkın kişi hayatnı kaybetmişti.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious