Danimarka'da ilk kez hastanede mescit açılıyor

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Hz Peygambere hakaret karikatürlerinin yayınlandığı Danimarka'da ilk kez bir hastanede mescit açılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet hastanesinde hastalara dini konularda yardımcı olmak için 3 papaz bulunuyor. Papaz Henning Nabe - Nielsen Müslüman hastalar ve personelin sürekli mescit açılması yönünde talepte bulunduğunu belirterek, "Mescidin açılmasıyla Müslümanların ibadet edecekleri bir yerleri olacak. Bugün hastanede bulunanlar ibadetlerini uygun olmayan yerlerde yerini getiriyor" açıklamasını yaptı.

Kopenhag Devlet hastanesinde mescit olarak kullanılacak yerin hazırlıkları devam ediyor. Zemin katında olacak mescit iki odalı olacak. Odanın biri ibadet için ayrılırken, diğerinde ise dinlenme ve sohbet yeri olarak kullanılacak. Mescit sade olacak. Dini sembollerin olmayacağı mescitte kıbleyi gösteren mihrap bulunacak.

Danimarka'da hastanede açılacak ilk mescit politikacılardan da destek gördü. Yabancı karşıtı aşırı sağ Danimarka Halk partisi mescit açılmasına karşı olmadıklarını açıkladı. Partinin Entegrasyon sözcüsü Jesper Langballe, Üniversitede mescit açılmasıyla hastanede açılması arasında fark olduğunu belirterek, hastaların ibadet ihtiyacının düşünülmesini olumlu bulduklarını ifade etti. Langballe, hastanede imam istihdamını da karşı olmadıklarını söyledi.

Yaklaşık 180 bin Müslümanın yaşadığı Danimarka'da kamusal alanda ilk mescit 10 yıl önce Kopenhag havaalanında açıldı. Mescit ve kilisenin yan yana bulunduğu Kopenhag havaalanındaki mescitte İslami motifler bulunuyor. Müslümanların yoğun oldukları bazı üniversite ve liselerde ibadet yeri için özel yerler ayırdı. Kopenhag Devlet hastanesi ise mescit açan ilk hastane olarak tarihe geçecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious