Danimarka'da zafer demokrasinin!

Danimarka'da zafer demokrasinin!.12235
  • Giriş : 08.04.2008 / 17:34:00

Danimarka'da hakimlerin ardından vekillere de başartösü serbestisi tanındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başörtüsünün hayatın her kademesinde serbest olduğu Danimarka'da, Meclis kürsüsünde başörtülü olmaya onay çıktı.

Meclis Başkanı Thor Pedersen tarafından kurulan komisyonun yaptığı "Mecliste giyilecek kıyafetler" raporunu görüşen Başkanlık Divanı üyelerine kürsüde başörtüsüne onay verdi. Geçtiğimiz hafta ise Danimarka Mahkemeler İdaresi, tarihi bir karara imza atarak başörtüsünün hakim olmaya engel olmadığına karar vermişti.

Meclis kürsüsünde başörtüsü tartışmaları 13 Kasım 2007'de yapılan genel seçimlerde Birlik Listesi'nden aday olan başörtülü Esma Abdulhamid, seçilecek kadar oy alamamış, ancak yedek milletvekili olmayı başarmasıyla ortaya çıkmıştı. Johanne Schmidt Nielsen'in yedeği olan Esma Abdulhamid, Nielsen'i hastalığında veya izine ayrılmasında asil üye olarak Meclis'te göreve başlaması durumunda başörtüsünü çıkarmayacağını açıklaması, tartışmaları beraberinden getirmişti. Meclis başkanvekili aşırı sağ Danimarka Halk Partili Sören Espersen, kendisinin yönettiği oturumda başörtülü Esma Abdulhamid'in Meclis kürsüsünde konuşma yapmasına izin vermeyeceğini söylemişti. Danimarka tarihinde ilk kez başörtülü bir vekillin Meclis'te temsil edilme ihtimali üzerine Meclis Başkanlık Divanı konuyu görüşme kararı aldı. Meclis Başkanı Thor Pedersen başkanlığında toplanan Başkanlık Divanı üyeleri, Meclis kürsüsünde başörtüsüne "evet" dedi. Karara sadece aşırı sağ Danimarka Halk Partili Sören Espersen itiraz etti. Başkanlık Divanı toplantısı alınan kararı açıklayan Meclis Başkanı Thor Pedersen, kürsüde konuşan vekilin yüzünün görünmesi ve tanınmasını engelleyen burka ve benzeri kıyafetlerin giyilmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Meclis kürsüsünde başörtüsüne karşı çıkan Sören Espersen, kararı "üzüntü verici" olarak niteleyerek, Türkiye ve Fransa'nın dini sembollere uyguladığı yasağın örnek alınmasını istedi. Meclis kürsüsünde başörtüsü tartışmaları gündeme geldiğinde Anayasa hukukçuları, kürsüde başörtüsü yasağına Meclis üyelerinin çoğunluğunun destek vermeyeceğini, olası bir yasağın anayasanın ifade özgürlüğü maddesiyle çelişeceğini belirtmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious