Danimarka'dan bir tahrik daha

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Danimarka'da Müslüman mezarlarına domuz kafaları bırakılması yeni bir tahrik unsuru oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Eylül ayı sonunda Danimarka'da başkent Kopenhag yakınlarındaki Bröndby kasabasında. Danimarka'da yaşayan Müslümanların uzun yıllar süren çabaları sonunda açılan Müslüman mezarlığı saldırıya uğradı.

Danimarka'da Türkçe yayınlanan "Haber" gazetesine göre, kimliği henüz belirlenemeyen saldırganlar kazılacak mezarların yerine bırakılan işaretleri yerlerinden kaldırıp, yerine domuz kafaları bıraktı.

"BÖYLE BİR PROVOKASYONLA İLK KEZ KARŞILAŞIYORUZ"

Çarşamba günü sabah saatlerinde ortaya çıkan tacizle ilgili olarak konuşan Müslüman Defin Derneği başkanı Ahmed Said Kassem, "Bugüne kadar Müslümanlara yönelik bir çok hakarete şahit olduk, ancak bu kadar büyük bir provokasyonla ilk kez karşılaşıyoruz." dedi. Kassem, olayın faillerinin ortayı çıkmasını beklediklerini söyledi.

Müslüman mezarlığında geçtiğimiz günlerde de bazı kişilerin otomobilleri ile girerek ralli yaptıkları da belirlenmişti. Bröndby kasabası Emniyet Müdürlüğüyapılan açıklamada olayı gerçekleştirenlerin aranmaya başladığı bildirildi.

Müslüman mezarlığı, yaklaşık 20 yıldır süren uzun bir mücadele sonunda kurucuları arasında Türk Müslüman derneklerinin de bulunduğu Müslüman Defin Derneği Danimarka Kilise Bakanı Bertel Haarder ve Uyum Bakanı Rikke Hvilshöj'un da katıldığı bir törenle Eylül ayı sonunda açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious