Danimarkalı üreticiler boykot korkusu yaşıyor

  • Giriş : 11.02.2006 / 00:00:00

Financial Times (FT) gazetesi Arap ülkelerinin bir çoğunda olmak üzere Türkiye ve Malezya'da da Danimarka ürünlerine boykot edildiğini belirterek, Danimarkalı üreticilerin bundan endişelendiğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Bir ürün alırken üzerine artık nerden ve hangi ülkeden geldiğini anlamak için daha dikkatli bakılıyor" diyen FT, Orta Doğu'da Danimarka ürünlerinin boykot edilmesi olayından kurtulmasının zor olduğu görüşünde. FT, "Geçtiğimiz hafta dünyanın dikkati karikatür olayı sonrasında çıkan şiddet olaylarına odaklandı. İçerisinde Kenya, Malezya ve Türkiye'nin de bulunduğu bir çok ülkede Hz. Muhammed'i tasvir eden Danimarka gazetesine karşı protestolar görüldü. Özellikle Orta Doğu'da Danimarka ürünlerine yapılan boykot olayları başarılı oldu. Ancak bunu hazır bir düşman olarak görülen Amerikan ürünleri izledi." yorumunda bulundu.

Karikatür olayından sonra Orta Doğu'da başlatılan seferberliğin etkili olduğunu aktaran FT, tepkilerin Suudi Arabistan ile başladığını, Mısır'la ve buralarda bulunan bir çok ticaret odası ve diğer dini guruplar tarafından devam ettirildiğini yazıyor.

"Boykotun amacı Avrupa'ya özür dilettirmek, özellikle Danimarka'ya özür dilettirmektir." diyen FT, Mısırlı bir dağıtım şirketi yetkilisi Mahmud Amr'ın "Danimarka gazetesi özür diledi. Şimdi Danimarka hükümeti özür dileyecek mi bakalım. Özür dilese bile bu özür kabul edilecek mi?" sözlerine yer verdi.

Boykotun Danimarka şirketlerine henüz büyük derecede zarar vermediğini yazan FT, Orta Doğu Bölgesi'nin Danimarka pazarında yüzde 1'lik pay teşkil ettiğini ancak Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan Danimarka ürünlerinin raflardan kaldırıldığına dikkat çekti.

FT ayrıca, Danimarka şirketi Arla'nın boykot olayından sonra yaklaşık 1 milyar 800 milyon dolar zarar ettiğini duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious