Danimarkalılar, karikatür krizi nedeniyle imamları suçluyor

  • Giriş : 10.02.2006 / 00:00:00

Danimarka'da yapılan bir araştırmada halkın yüzde 58'inin karikatür krizi nedeniyle Danimarka'da yaşayan imamları suçluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Araştırmaya katılan bin 33 kişinin yüzde 11 ise Orta Doğu hükümetlerini suçlu buldu. Halkın yüzde 5'iyse hükümeti suçlu görüyor.

Jyllands-Posten adlı gazetesi, 30 Eylül'de Hz. Peygamberi terörist olarak gösteren 12 karikatür yayınlamıştı. Karikatürlerin yayınlamasının ardından Müslüman ülkelerin elçileri Rasmussen ile konuyu görüşmek için randevu talep etmiş ancak Başbakan Rasmussen, talebi reddetmişti. Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen de olayı "düşünce özgürlüğü" çerçevesinde değerlendirerek gazeteyi savunmuştu. Ancak Danimarka ürünlerine boykot uygulanması ve gösterilerin olması gazetenin geri adım atarak özür dilemesine neden olmuştu. Buna rağmen karikatürler nedeniyle şiddet olayları yaşanmıştı.

Hükümet, vekillerin bir kısmı ve basında kriz nedeniyle imamları suçlu görüyor. Başbakan Anders Fogh Rasmussen, "Krizin meydana gelmesinin önemli nedenlerinden biri de bazı insaların Danimarka hakkında yanlış bilgiler vermesi." demişti. nternational Herald Tribune gazetesine konuşan Rasmussen, "Bazı radikaller durumundan yararlanarak kendi planları takip için bu olayı üzerine körükle gitti. İnsanlar bu konuda yanlış yapmamalı." dedi. Danimarka Başbakanı Rasmussen, "Radikaller bölgede istikrarsızlık oluşturmaya çalışıyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious