Danimarka'nın başı çetelerle başı dertte

Danimarka'nın başı çetelerle başı dertte.12932
  • Giriş : 15.05.2009 / 22:46:00

Danimarka'da son zamanlarda yaşanan şiddet olaylarından sonra politikacılar, bütün motosiklet gruplarını yasaklamanın yollarını aramaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçtiğimiz günlerde birkaç kere iki motosiklet grubu karşı karşıya gelmiş ve çıkan olaylarda ölümler ve yaralanmamalar olmuştu.

Danimarka Adalet Bakanı Brian Mikkelsen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bir şekilde şiddet olaylarına karışmış bütün motosiklet çetelerini yasaklamayı değerlendirmeye aldığını söyledi. Adalet Bakanı, "Emniyet Genel Müdürünü ve Başsavcıyla konuyu görüşeceğim. Eğer onlar da motosiklet gruplarını yasaklama fikrine sıcak bakarlarsa, yasağı hayata geçireceğiz." diye konuştu.

Mikkelsen, sorunun bütün toplumu ilgilendirdiğine işaret ederek, "Gangsterleri ve motosiklet çetelerini durdurmak için ne gerekiyorsa yapmalıyız." diye devam etti.

Aslında motosiklet gruplarını yasaklama fikri ilk defa geçtiğimiz hafta içerisinde Danimarka Halk Partisi tarafından ortaya atılmıştı. Ancak çeşitli kanun uzmanlarının fikre sıcak bakması Adalet Bakanı'nın da yasağı gündemine almasına neden oldu.

Motosiklet gruplarının yasaklanmasına akademisyenlerden de sıcak bakanlar var. Arhus Üniversitesinden Kriminal Hukuk Profesörü Gorm Toftegaard yaptığı açıklamada, "Eğer son zamanlarda yaşanan olayların Hells and Angels isimli motosiklet grubu tarafından suç dünyasında hakimiyet kurmak amacıyla yapıldığı ispatlanırsa yasak kabul edilebilir olabilir." dedi.

Kopenhag Üniversitesinden Jörn Vestergaard da yaptığı açıklamada şiddet çeteleri için yapılan yasaklamaların motosiklet çeteleri içinde geçerli olması gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*