Danimarka'nın yeni göçmenleri Almanlar

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Son 32 yılın en düşük işsizlik oranını yaşayan Danimarka özellikle inşaat sektöründe görülen açığı Almanya'dan karşılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polonya ve Baltık ülkelerinden gelen işçiler yerine Almanların tercih edilmesinin sebebi; iletişimde kolaylık, güvenli iş yapmaları gösteriliyor. İnşaat sektöründe iş gücü açığı yüzde 2,5 düzeyinde bulunurken, Danimarka'da görülen düşük issizlik kalifiye eleman bulmada sıkıntı yaşanmasına yol açıyor.

Ekonomik verilerin son yıllarda beklenenin üzerinde gerçekleşmesiyle başgösteren iş gücü açığının kapatılması için Danimarkalı firmalar Polonya ve Baltık ülkelerine yönelmişti. Doğu ülkelerinden gelenlerin, ucuz ve sağlıksız ortamlarda çalıştırılması uzun süre gündemi işgal etmişti. Ucuz iş gücünün kaliteyi olumsuz etkilemesinden hareket eden firmalar, iş gücü açığını kapatmak için yönünü Almanya'ya çevirdi. Ülkede işsizliğin azalmasından en çok etkilenen inşaat sektöründe çalışan Alman sayısı 6 bine ulaştı. Aynı dönemde Doğu ülkelerinden gelenlerin sayısı bin 400 kişi oldu. Kalifiye olmayan Doğu bloku işçilerinden beklediğini alamayan Danimarka firmalarının 10'da 9'u artık iş gücü açığını kapatmak için Almanya'dan işçi getirmenin yolunu seçiyor. Polonya ve Baltık ülkelerinden gelen işçilere düşük ücret ödeyen firmalar, Almanya'dan getirdikleri işçilere Danimarka standardında ücret öderken, AB kalitesinde ürün alıyor.

İşsizlik oranının her geçen gün düşmesi yurtdışından işgücü ithaline karşı çıkan firmalarında suskunluğa bürünmesine yol açtı. Sektörün önde gelen karteli olan İnşaat ve Ağaç Birliği (BAT) yurtdışından işçi getirilmesinin artık zorunluluk düzeyine geldiğini açıklarken, halı hazırda inşaat sektöründe 3 bin kişiye ihtiyaç duyuluyor.

Danimarka son 32 yılın en düşük işsizlik oranını yaşarken, ekonomide bu gelişme alarm verici olarak değerlendiriliyor. İşsizler ordusunun azalması kalifiyeli işçi arayanlar için olumsuz gelişme olarak değerlendiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious