Danışmanı bile Bush'a inanmıyor

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

ABD Başkanı Bush'un, 2000 ve 2004'teki Başkanlık seçimlerinde baş strateji danışmanı olan Matthew Dowd, kendisine olan inancını yitirdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dowd, Başkan Bush'un Amerikan halkının Irak savaşından dolayı giderek büyüyen düş kırıklığı ile yüzleşmesi gerektiğini belirtti. Matthew Dowd, Bush'un "has dairesinden" kamuoyuna bu yönde açıklama yapan ilk kişi olması açısından önem taşıyor.

Bush'un Başkan seçilmesinde önemli bir rol oynayan Matthew Dowd, ABD'de yayınlanan New York Times demecinde ise farklı konuştu. Matthew Dowd, NY Times gazetesine verdiği demeçte artık 2004 yılındaki seçimlerde Bush'un rakibi olan Demokrat John Kerry'nin Irak'ta askerlerin çekilmesi gerektiği şeklindeki düşünceleri desteklediğini kaydetti. "Eğer Amerikan kamuoyu liderlere artık bir şeylerin nihayete erdiğini söylüyorsa, liderlerimiz onların ne istediğini anlamak zorunda" diyen Dowd, "Onlar Irak'tan çekilin diyorlar" diye ekledi.

Matthew Dowd, Bush yönetiminin 2005'teki Katrina felaketine müdahalesi ve Bush'un Irak'ta oğlunu kaybeden ve savaş karşıtlarının simgesi haline gelen Cindy Sheehan ile görüşmeyi reddetmesiyle işleri eline yüzüne bulaştırdığını ifade etti.

Dowd, "Sonunda şu sonuca vardım ki; bütün bunlar birbirine eklendiğinde düşündüğüm kişi bu değil" diye konuştu.

New York Times'a göre daha önce yönetimden bazı kişiler benzer düşüncelerini açıklamış olmasına rağmen Matthew Dowd, Bush'un "has dairesinden" kamuoyuna bu yönde açıklama yapan ilk kişi olması açısından önem taşıyor.

Matthew Dowd, Bush'un Teksas valisi iken yeteneklerinin dikkatini çektiğini; ancak kendisinin Başkan olarak aynı işleri yapamadığını ve kendi düşüncelerinde yalnız kaldığını ifade etti. Dowd, açıklamasında ayrıca "Onu gerçekten seviyorum, çok fazla hayal kırıklığına uğramamın sebeplerinden biri de bu. Bana göre kendisi çok fazla yalnız bırakıldı ve şişirildi" ifadesini kullandı.

Bush'un 11 Eylül'den sonra Amerikan halkından ortak bir fedakârlık istememek ve bölücü bir politika izlemekle hata yaptığını savunan Dowd, "Sanırım halkın sadece yüzde 51'inin destekleyeceği değil, halkın tamamını birleştirecek kampanyalar düzenlemeliyiz" diye ekledi.

Beyaz Saray danışmanlarından Dan Barlett ise Dowd'un görüşlerine katılmadığını; ancak bunun kamuoyunun savaş hakkındaki eleştirilerini yansıtması açısından önemli olduğunu kaydetti. Barlett, Bush'u siyaset arenasında destekleyenlerin bile kendi duygularından ve hislerinden bağımsız kalamadığını dile getirdi.

Dowd da röportajında bu düşüncelerinde ve Bush hakkındaki görüşlerinin değişmesinde en büyük oğlu Daniel'in özel istihbarat uzmanı olarak Irak'a gönderilecek olmasının etkili olduğunu kabul etti.

Matthew Dowd, ayrıca 2008 Başkanlık seçimleri için Demokrat aday Barack Obama'nın da kendisine başvurduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious