Danıştay, genişletme çabasında

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Danıştay, öğrencilerinin yüzde 90’a yakını 20 yaşın üzerinde olan, kişilerin okuduğu Açık Lise’de başörtüsü yasağı uygulanmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaygın eğitim yaptığı ve yaş sınırı olmadan öğrenci kabul ettiği için kurulduğu 1992 yılından bu yana serbest kılık kıyafet uygulanan Açık Lise’de okuyan kız öğrencilerin ‘başı açık’ sınavlara girmesini isteyen Danıştay, yönetmelikteki ‘öğrenci sınavlara rahatlıkla tanınmasını sağlayacak şekilde girer’ ibaresinin yeterli olmadığına hükmetti.

Danıştay, geçtiğimiz aylarda aldığı kararla da bir anaokulu müdürünün sokakta da başını açması gerektiği yönünde karar almıştı. Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği’nin bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açmıştı.

Danıştay 8. Dairesi, söz konusu yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesini durdurmuş, bazı maddeler için karar verilmesine yer olmadığını belirtmiş, bazı maddeler hakkında yürütmenin durdurulması istemini ise reddetmişti. Daire’nin kararına, Milli Eğitim Bakanlığı ve Eğitim-Sen karşılıklı olarak itiraz etmişti.

İtirazı görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 6 Temmuz 2006’da verdiği kararda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın itirazını oybirliğiyle reddederek, yönetmeliğin 45. maddesi ve 46. maddesinin birinci cümlesinin yürütmesinin durdurulmasına oyçokluğuyla karar verdi. Danıştay, Açık Lise öğrencilerinin en azından girdiği sınavlarda ve aldıkları yüz yüze eğitim sırasında disiplin kurallarına uyulması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious