Danıştay 2. Dairesi'ne yapılan saldırı kınandı

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Barosu, Danıştay 2. Dairesi'ne yönelik saldırıyı kınadı. Baro Başkanı Tanrıkulu, saldırının yargı bağımsızlığına, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye yapıldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açıklamayı okuyan Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Yücel Özbilgin ile 4 üyesine yapılan saldırıyı şiddet ve nefretle kınadıklarını belirtti.

Yapılan saldırıyı yargıçların yaşam haklarından öte, yargı bağımsızlığına, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye yapılan bir saldırı olarak gördüklerini dile getiren Tanrıkulu, "Yargıçların verdikleri kararlardan ötürü Anayasal sorumluluğu bulunanlarca yargı kararlarının eleştiri niteliğindeki görüşleri dışında kınanması ve kabul edilemez bulunduğunun ilan edilmesini demokratik değerler bakımından doğru bulmuyoruz. Bu nedenle yargıçların verdikleri kararlardan dolayı baskı görmeleri, tehdit edilmeleri ve saldırıya uğramaları demokrasi ve yargı bağımsızlığı açısından da kabul edilemez buluyor, silahlı saldırıyı bir kez daha nefretle kınıyoruz." dedi.

Baro Başkanı Tanrıkulu, saldırıyı gerçekleştiren şüphelinin bir avukat olmasının kendilerini ayrıca üzdüğünü ifade etti.

Danıştay'a geçmiş olsun ve başsağlığı dileklerenide bulunan Tanrıkulu, bütün kurumları hukukun üstünlüğüne, yargıya ve yargı bağımsızlığına sahip ve saygı göstermeye çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious