Danıştay Başkanı Çörtoğlu; 'Yargıya zarar veriyor'

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Danıştay Başkanı Çörtoğlu, yargı ile ilgili olarak toplumda oluşturulmaya çalışılan kanaatlerin yargıya zarar verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, özellikle son günlerde yargının siyasallaştırılmasından duyulan endişenin ilgili yargı dışındaki güçlerin yargı üzerinde egemen olma, yargı faaliyetini kontrol etme eğilimlerinden ileri geldiği yönünde toplumda oluşan kanaatlerin yargıya zarar verdiğini söyledi.
Danıştay'ın kuruluşunun 138. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Çörtoğlu, daire ve kurul kararlarının eleştiri sınırları dışında kalması gereken, dokunulmaz ve ayrıcalıklı bir duruma dahil olduklarını düşünmediklerini belirterek, bu durumu yargı bağımsızlığı kapsamında değerlendirdiklerini ifade etti. Çörtoğlu, yargı kararlarına karşı duyulan memnunuyetsizliğin eleştiri ve yorum sınırlarını aştığını, kararı veren yargı mensuplarının kişisel bilgi ve fotoğraflarına gazete sayfalarında yer verilerek yıpratma ve hatta hedef gösterilme yoluna gidildiğini vurguladı. Yargıçların toplum ve devlet içindeki konumlarının dikkate alınarak eleştiri ve değerlendirme yapılmasını isteyen Çörtoğlu, yargıyı yönlendirmeye yönelik eleştiri, yorum ve haberlerden kaçınılması gerektiğini belirtti. Çörtoğlu, idarenin yargı kararlarının uygulanmasından kaçındığı, geciktirdiği, yeniden işlem tesis edilmemesi yolunda kararlar aldığına dikkat çekerek Anayasa'nın 138. maddesinin yargı kararlarının uygulanmasını gerektirdiğini hatırlattı.

Çörtoğlu, Türkiye'de her iktidar değişikliğinde yönetici kadrolarda bulunanların değiştirilmesi uygulamasının günümüzde de sürdüğünü, nitelikli, yetişmiş kamu görevlilerinin hizmetten soğuduklarını kaydetti.

Çörtoğlu konuşmasında Atatürk'ün 'Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk Ulusu denir' sözüne atıf yaparak, Türk devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin Türk olduğunu söyledi. Türk kavramının ırk esasına dayanan bir tanımlama olmayıp, birleştirici bir unsur olduğunu vurgulayan Çörtoğlu, "İç ve dış kaynaklar tarafından da desteklenen, irticanın ve bölücülüğün Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına, birlik ve bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehdit olduğu tartışmasızdır. Anayasal kurumlar bu iki tehdit üzerinde kararlılıkla durmalıdır. Toplumsal barış ve huzuru tehdit eden, bölücülüğü ve buna dayanan her türlü terörü lanetle kınıyoruz" dedi.

Konuşmasının sonunda ise Çörtoğlu, laiklik, din ve vicdan özgürlüğü üzerine değerlendirmede bulundu. Çörtoğlu konuşmasına şöyle devam etti: "Din ve vicdan özgürlüğü, kişinin iç dünyasına ilişkin olup, sınırsız ve devletin etkileme alanının dışında kalmaktadır. Bu özgürlük, dinler arasında ayrım getirilmeksizin herkese tanınmıştır. Din ve vicdan özgürlüğü kamu düzenini bozucu eylem haline dönüşmedikçe, devletin denetim ve gözetim işlevi de sözkonusu değildir. Ancak, dinin bireyin manevi alanının dışına çıkarak toplumsal yaşamı etkileyen eylem ve davranışlara dönüşmesi durumunda, kamu düzenini ve güvcenliğini korumak amacıyla Anayasa'nın öngördüğü sınırlamaların yapılması, laikliğin gereğidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious